Trwa ładowanie...
dtcdxmq

ACTA 2 - już po głosowaniu. Parlament europejski przegłosował kontrowersyjne przepisy

Parlament Europejski przegłosował ACTA 2. Nowe regulacje budzą wiele kontrowersji. Jak daleko sięgną unijne przepisy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Europosłowie przyjęli nowelizację prawa autorskiego
Europosłowie przyjęli nowelizację prawa autorskiego (PAP/EPA)
dtcdxmq

Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Jej kontrowersyjne zapisy do końca dzieliły europosłów, o czym przekonują wyniki głosowania. Spośród 658 europosłów za nowymi regulacjami głosowało 348.

Jeszcze bardziej wyrównane okazało się głosowanie nad poprawkami, jak wykreślenie budzącego duże kontrowersje artykułu 13. Odrzucono je większością zaledwie 5 głosów.

Warto przy tym pamiętać, że nowe regulacje, znane powszechnie po nazwą ACTA 2, to dość ogólne zapisy, stanowiące fundament dla krajowych ustawodawców. Wiemy już zatem, że nowe przepisy wejdą w życie, Ich ostateczny kształt zostanie jednak ustalony nie przez europosłów, ale przez polskich parlamentarzystów w Warszawie.

dtcdxmq

ACTA 2 - o co chodzi?

Czym jest ACTA 2?

ACTA 2 to potoczne określenie dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, a konkretnie artykułów 11 (obecnie 15) i 13 (obecnie 17). Jej celem jest reforma praw autorskich i dostosowanie ich do realiów drugiej dekady XXI wieku. Niejednoznaczne zapisy i szerokie pole do ich interpretacji budzą wiele kontrowersji i obaw – nie wiadomo dokładnie, co i w jaki sposób zmieni się po przyjęciu nowej dyrektywy.

Kogo będą dotyczyć nowe regulacje?

Nowe przepisy nie będą dotyczyły wszystkich. Nie obejmą serwisów, które istnieją krócej niż 3 lata, mają poniżej 5 mln wyświetleń i mniej niż 10 mln euro obrotu.

Zobacz też: 7 faktów o ACTA 2. Czy memy naprawdę znikną z internetu?

dtcdxmq

Podziel się opinią

Share

dtcdxmq

dtcdxmq
Więcej tematów