ABW proponuje pomoc samorządom zaatakowanym przez hakerów
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zwróciła się z propozycją pomocy do samorządów, których strony internetowe zostały zaatakowane przez hakerów - poinformowała PAP rzeczniczka ABW Katarzyna Koniecpolska-Wróblewska.
Jak poinformowało w środę Radio ZET na portalach samorządów lokalnych, m.in. powiatu żyrardowskiego i gmin: Włocławek, Jedlińsk, Ożarów oraz miast: Radzymin i Sulejówek, po kliknięciu na Biuletyn Informacji Publicznej, zamiast właściwych danych, pojawiał się szkolny samochód i tekst, że m.in. polskie szkoły uczą "spożywać duże dawki alkoholu". Hakerzy piszą, by ich nie szukać, "bo i tak wam sie nie uda".
Ofiarą hakerów padły także portale m.in.: Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Gminnego Dom Kultury i Biblioteki w Głogowie Młp.
W Polsce istnieje system wczesnego ostrzegania o zagrożeniach w internecie ARAKIS-GOV, który powstał we współpracy ABW z zespołem CERT Polska. Sensory tego systemu zainstalowano w ponad 7. urzędach państwowych. Tylko w 2010 r. za ich pośrednictwem zgłoszono niemal 30 tys. alarmów.
Jak poinformowała rzeczniczka ABW system ostrzegający o zagrożeniach w sieci nie obejmuje jednak instytucji samorządowych, chyba że same się o to zwrócą.
Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL powołano w lutym 2008 r. Podstawowym zadaniem jest zapewnianie jednostkom administracji publicznej ochrony przed cyberzagrożeniami. Szczególny nacisk kładzie się na ataki ukierunkowane na infrastrukturę obejmującą systemy i sieci teleinformatyczne państwa, których zniszczenie lub zakłócenie może stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzi, dziedzictwa narodowego oraz środowiska w znacznych rozmiarach, albo spowodować poważne straty materialne, a także zakłócić funkcjonowanie państwa.