Absurdalny błąd popularnej aplikacji. Pomyliła benzynę z napojem pomarańczowym

Absurdalny błąd popularnej aplikacji. Pomyliła benzynę z napojem pomarańczowym

Absurdalny błąd popularnej aplikacji. Pomyliła benzynę z napojem pomarańczowym
Źródło zdjęć: © reddit | UberDynamite
Arkadiusz Stando
20.04.2018 10:04, aktualizacja: 22.04.2018 09:29

Użytkownik portalu Reddit poinformował o niepokojącej informacji, jaką wyświetliła mu aplikacja Google Lens. Gdyby jej posłuchał, skończyło by się to dla niego tragicznie.

Google Lens to aplikacja korzystająca ze sztucznej inteligencji. Jej zadaniem jest opisywanie rzeczywistości. W tym celu korzystając z aparatu nakierowujemy obiektyw na dany przedmiot, który Lens analizuje i informuje, czym jest. Szczególnie nieźle sprawdza się to w przypadku obrazów.

Autor posta na Reddit, "UberDynamite", pokazał na zdjęciu jak aplikacja Google Lens interpretuje butelkę z benzyną. Wyraźny napis "benzin" oraz obrazek płomyka sugeruje, że na pewno nie jest to napój pomarańczowy. Aplikacja widzi to jednak inaczej. Autor spróbował też z innym opakowaniem, ale efekt był ten sam - napój pomarańczowy.

Sztuczna inteligencja wciąż jest niedopracowana, a to zdjęcie jest dobrym dowodem, że nie należy się jej słuchać. Oczywiście, każdy rozsądny człowiek nigdy by nie pomylił benzyny z sokiem pomarańczowym, ale taka analiza SI daje do myślenia. Skoro aplikacja popełnia tak podstawowe błędy, to można sugerować, że jest w stanie pomylić się też przy czymś mniej oczywistym. Szczególnie w przypadku naprawdę podobnych przedmiotów.

Źrodło: Reddit

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)