A może szybka kawka? Tanie mini-ekspresy przygotują ją dla ciebie

A może szybka kawka? Tanie mini-ekspresy przygotują ją dla ciebie
Źródło zdjęć: © Unsplash.com

01.09.2020 12:02, aktual.: 01.09.2020 17:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez aromatycznej kawy, ale nie chcesz kupować drogiego ekspresu albo nie masz na niego miejsca, odpowiedzią są małe ekspresy. W sam raz na szybkie espresso albo małe cappuccino…

Aromatyczna kawa w kilka chwil

Ekspresy do kawy skracają czas oczekiwania na kawę nawet do kilkunastu sekund, w zależności od mocy. W atrakcyjnej cenie znajdziemy duży wybór ekspresów kolbowych do espresso, tradycyjnych ekspresów przelewowych z dzbankiem, małych ekspresów ciśnieniowych i popularnych urządzeń na kapsułki. Dwa ostatnie rodzaje cieszą się największym zainteresowaniem osób, które stawiają na proste rozwiązania i nie chcą przepłacać. Choć na rynku są setki modeli, w których cenie kupimy nawet samochód, nadal stać na nie nielicznych. Na szczęście także małe i niedrogie ekspresy do kawy oferują ciekawe rozwiązania. Np. w modelach ciśnieniowych do 500 zł znajdziemy podgrzewaną płytę na filiżanki. Aby kawa nie ostygła zbyt szybko i nie straciła walorów smakowych i zapachowych, warto wlać ją do ciepłego naczynia.

Idealne do małego mieszkania

Mały ekspres sprawdzi się w niewielkiej kuchni, biurze, aneksie kuchennym, a także w kawalerce. Najmniejsze są urządzenia kapsułkowe w wersji XS, ale znajdzie się też idealny do aromatycznych czarnych kaw model kolbowy albo tradycyjny przelewowy z dzbankiem. Większość nowoczesnych ekspresów kapsułkowych i kolbowych ma przyjemne dla oka wzornictwo, które czyni z nich elegancki dodatek do kuchni albo fajny prezent. Znajdziecie je w kilku wersjach kolorystycznych.

Mniejsze wymiary to często niższa cena, ale też… konieczność rezygnacji z pewnych udogodnień, jak np. młynek do kawy czy dysza do spieniania mleka. Ten dylemat nie dotyczy modeli kapsułkowych, gdzie napój jest przygotowany automatycznie, ale w dobie popularności osobnych młynków i usługi mielenia kawy w wielu punktach sprzedaży ziaren także nie powinien być problemem. Dużą zaletą mielenia kawy w miejscu zakupu jest fakt, że dostaniemy paczkę ziaren zmielonych dokładnie pod kątem preferowanej metody parzenia: do kawiarki, ekspresu, aeropresu itd. Małe modele są mniej zautomatyzowane, ale ze względu na kompaktowe wymiary ich obsługa i czyszczenie nie sprawiają dużo trudności.

Ekspres kapsułkowy nie taki zły…

Wbrew sceptycznym opiniom dotyczącym jakości kawy z kapsułek, wykorzystywana do ich produkcji esencja ma takie same walory smakowe i zapachowe, co np. z dużego ekspresu ciśnieniowego. Dłuższy jest czas między jej przyrządzeniem a podaniem gotowego napoju. Ekspresy do kawy na kapsułki to przede wszystkim kusząca prostota obsługi, nowoczesne wzornictwo i wyjątkowo przystępna cena. Jakość, smak i aromat kawy z nowych kapsułek uległa poprawie i odbiega od efektu działania pierwszych modeli, z których kawa miewała dziwny, sztuczny posmak. Modele kapsułkowe to zdecydowanie najtańsza opcja spośród ekspresów, które automatycznie i łatwo pozwolą nam przyrządzić np. latte.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie