91 proc. polskich użytkowników komputerów nie wie, co to cloud computing

91 proc. polskich użytkowników komputerów nie wie, co to cloud computing

91 proc. polskich użytkowników komputerów nie wie, co to cloud computing
Źródło zdjęć: © theaucitron / flickr.com / CC
30.08.2012 13:30, aktualizacja: 30.08.2012 14:49

Cloud computing jest jednym z najszybciej rozwijających się segmentów światowego rynku technologii. Mimo to mniej niż jedna czwarta europejskich użytkowników komputerów przyznaje, że korzysta z usług w chmurze.

W badaniu przeprowadzonym wśród niemal 4 tys. użytkowników komputerów w dziewięciu krajach Unii Europejskiej , tylko 2. procent ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z aplikacji w chmurze takich jak poczta elektroniczna czy edytor tekstu, podczas gdy średnia światowa wynosi 34 procent. Co więcej, zdecydowana większość europejskich użytkowników komputerów nie zna technologii cloud computingu: 65 procent twierdzi, że nigdy o niej nie słyszało lub zna ją tylko z nazwy.

Dane europejskie pochodzą z szerszego badania użytkowników komputerów na całym świecie przeprowadzonego w tym roku dla Business Software Alliance przez Ipsos Public Affairs. — _ Rozwój technologii cloud computingu przyniesie gospodarce europejskiej ogromne korzyści, umożliwiając rządom, firmom i konsumentom korzystanie z wysokiej jakości oprogramowania i zasobów IT wydajniej i efektywniej niż kiedykolwiek wcześniej _ — podkreśla Robert Holleyman, Prezydent BSA. — _ Niestety, większość użytkowników komputerów w Unii Europejskiej niewiele wie na temat technologii cloud computingu i nie wykorzystuje szans jakie daje ta technologia _.

Wyniki badania pokazują, że znajomość technologii cloud computingu jest znacznie zróżnicowana na rynku europejskim. W Wielkiej Brytanii i Grecji przeciętnie co czwarty użytkownik komputerów wykazuje się jej znajomością (odpowiednio 2. i 24 procent), zaś we Francji co dziesiąty (10 procent). W Polsce, mimo iż 25 procent użytkowników komputerów odpowiedziało, że korzysta z technologii cloud computingu, to jednak tylko 9 procent stwierdziło, że zna się na niej bardzo dobrze lub dobrze. Aż 91 procent polskich użytkowników komputerów przyznało, że nigdy nie słyszało o tej technologii, zna ją tylko z nazwy lub wie mało na jej temat.

Zaskakujący może wydać się fakt, iż korzystanie z usług cloud computingu jest najwyższe w Grecji i Rumunii - kształtuje się na poziomie 3. procent, znacznie powyżej średniej europejskiej i światowej. Dla porównania, użytkownicy komputerów z bardziej rozwiniętych europejskich rynków korzystają z usług cloud computingu w mniejszym zakresie, przykładowo Niemcy - 17 procent, Belgia - 18 procent i Francja - 19 procent. Ten kontrast jest odzwierciedleniem szerszego światowego trendu jaki jest widoczny w badaniu - rynki rozwijające się korzystają z usług opartych na technologii cloud computingu w szerszym zakresie niż rynki dojrzałe.

W Unii Europejskiej 8. procent użytkowników technologii cloud computingu twierdzi, że korzysta z aplikacji w chmurze do użytku osobistego, głównie darmowych. Tylko 29 procent, nieznacznie mniej niż średnia światowa wynosząca 33 procent, przyznaje że korzysta z chmury w celach biznesowych. Do najczęściej używanych w chmurze aplikacji należą: email (79 procent), edycja tekstu online (36 procent) oraz przechowywanie zdjęć i gry online (35 procent).

Jesienią Komisja Europejska opublikuje strategię dotyczącą technologii cloud computingu w Unii Europejskiej (Cloud Computing Strategy). Będzie to pierwszy krok w kierunku pobudzenia rozwoju technologii cloud computingu na jednolitym rynku. BSA zachęca polityków do wypracowania szerszego, ogólnoświatowego stanowiska w sprawie polityki dotyczącej cloud computingu aby zapewnić europejskim użytkownikom i dostawcom tej technologii możliwość korzystania z niej w pełnym zakresie.

— _ Dla rozwoju technologii cloud computingu kluczowy jest efekt skali _— mówi Holleyman. — _ Aby czerpać pełne korzyści Europa potrzebuje spójnego jednolitego rynku cyfrowego, który byłby zintegrowany globalnie, aby zapewnić użytkownikom komputerów w Unii Europejskiej wolny wybór wśród najlepszych usług oferowanych w chmurze, a europejskim dostawcom technologii cloud computingu możliwość skorzystania z rozwoju tej technologii na najszybciej rozwijających się na świecie wschodzących rynkach poza Europą _.

Co to jest cloud computing?

Przetwarzanie w chmurze (ang. cloud computing), nazywane również chmurą obliczeniową, jest to model przetwarzania danych zdalnie, korzystając z rozwiązań dostarczonych przez zewnętrzne firmy. Ujmując rzecz prostymi słowami, jest to użytkowanie przestrzeni dyskowej bądź usług, takich jak e-mail, oprogramowanie biurowe czy nawet gry wideo - przez internet. Taki model eliminuje przymus instalowania oprogramowania na własnym komputerze - jedynym programem, jakiego potrzebujemy, jest najczęściej przeglądarka internetowa, która daje nam dostęp do wszystkich tych usług zainstalowanych na serwerach firm dostarczających rozwiązanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (46)