8K w japońskiej telewizji oraz na igrzyskach w Rio

8K w japońskiej telewizji oraz na igrzyskach w Rio

8K w japońskiej telewizji oraz na igrzyskach w Rio
Źródło zdjęć: © engadget / chip
04.08.2016 10:45

Niedawno informowaliśmy, że pierwsze testy w polskiej telewizji dotyczące transmisji w rozdzielczości 8K odbędą się do 2020 roku. Tymczasem japońska stacja NHK już nadaje takiej rozdzielczości.

Kanał o nazwie "Super Hi-Vision" rozpoczął emisję programów w rozdzielczości 8K. Ponieważ materiałów jest na razie mało, oferować będzie także transmisje w rozdzielczości 4K. Japończycy od godz. 10 rano do godz. 17 będą mieli okazję podziwiać obrazy 16-krotnie ostrzejsze w stosunku do Full HD - głównie z igrzysk olimpijskich w Rio. W rozpisce znajdziemy także koncerty.

Dlaczego NHK zdecydował się uruchomić transmisje 8K już teraz, gdy mało kto na świecie posiada odpowiedni telewizor? Japończycy od zawsze wybiegali przed szereg w tematach technicznych. Stacja rozpoczęła transmisje 4K w latach 80. - sporo ponad dekadę wcześniej zanim powszechnie zaczęło się mówić o takiej rozdzielczości.

Obraz
© (fot. via chip.pl)

Jak pisaliśmy jeszcze w marcu, Olympic Broadcasting Service (OBS) potwierdziło, że 13. godzin Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio, które odbędą się w tym roku, będzie nagrywane w rozdzielczości 8K z 22-kanałowym dźwiękiem przestrzennym. Niestety obraz ten będzie dostępny tylko i wyłącznie w Japonii.

Dlaczego? To aktualnie jedyny kraj na świecie, w którym kupimy telewizor obsługujący taką rozdzielczość - Sharp LV 85001. Przypominamy, że Sharp zniknął z polskiego rynku. Kilka lat temu UMC, słowacka firma, wykupiła japońską fabrykę w Polsce. Tak więc nie ma większych szans na to, aby ten model był u nas dostępny w masowej sprzedaży.

Kraj Kwitnącej Wiśni planuje nadawanie igrzysk w Tokio w 2020 roku w rozdzielczości 8K, więc wydarzenie w Rio może traktować jak formę testu.

Polska nie ma też co liczyć na rozdzielczość 4K, jeśli chodzi o transmisję igrzysk w Rio - OBS będzie nadawało do reszty państw obraz w rozdzielczości Full HD i z dźwiękiem 5.1. Na szczęście jest też dobra wiadomość. Ceremonia otwarcia i zamknięcia, a także kilka wybranych dyscyplin sportowych - judo, pływanie, koszykówkę i piłkę nożną - będziemy mogli oglądać w technologii wirtualnej rzeczywistości. Podgląd VR będzie ogólnodostępny w sieci, więc wystarczy zaopatrzyć się zawczasu w odpowiednie gogle.

słk

WP / chip

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)