80 mln zł na rozwój polskiego przemysłu gier

80 mln zł na rozwój polskiego przemysłu gier
Źródło zdjęć: © CD Projekt

28.04.2016 14:18, aktual.: 28.04.2016 21:51

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło w czwartek
konkurs w ramach programu sektorowego GAMEINN. Twórcy gier będą mogli starać o dofinansowanie z
puli 80 mln zł. Dyrektor NCBR podkreślił, że gry nie są tylko grami, ale tworzą pewną kulturę.

- Program GAMEINN wpisuje się w kolejny z serii priorytetów, którym jest stawianie na innowacyjność - powiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin, wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego. - Z wielką satysfakcją odnotowuję, że uruchamiamy program w kolejnym precyzyjnie zdefiniowanym sektorze gospodarki. Tam, gdzie dany sektor przekracza pewną masę krytyczną, gdzie widzimy duży potencjał wzrostu konkurencyjności, wzrostu obrotów, tam pojawia się interwencja publiczna, czyli właśnie te precyzyjnie wymierzone przez NCBR środki na jego rozwój - dodał.

O potencjalnym wpływie rynku gier na inne sektory gospodarki mówił z kolei prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

- Gry to nie są tylko gry - powiedział. - To jest element wytwarzający pewną kulturę i środowiska, które w sposób bardzo zdecydowany mogą się w przyszłości przyczynić również do bezpieczeństwa państwa, do uzyskania przewag konkurencyjnych innych przemysłów - ocenił. Wskazał, że obecnie "mówimy o konieczności tworzenia różnego rodzaju symulatorów, wirtualnej rzeczywistości, która wyprzedzi nieraz bardzo skomplikowane prototypy". Jego zdaniem "umożliwi ona potencjalnemu nabywcy podjęcie decyzji o zakupie sprzętu nieraz bardzo odległego od gier; to mogą być zaawansowane maszyny górnicze, sprzęt, który wykorzystywany bywa przez armię".
- Potrzebne są do tego te same kompetencje - podkreślił.

Jak dodał Adam Kiciński, prezes CD Projekt, reprezentujący Porozumienie Polskie Gry, wnioskodawcę programu GAMEINN, "polskie firmy radzą sobie na rynku coraz lepiej".
- Polskie gry zaczynają być ambasadorem nowoczesnej polskiej gospodarki, jest to towar pod każdym względem eksportowy. W naszej branży prace badawczo-rozwojowe to jest klucz do sukcesu, każda nowa gra musi być we wszystkich istotnych obszarach lepsza od gier wymyślonych dotychczas. Ze swej natury prace badawczo-rozwojowe są niesamowicie ryzykowne - powiedział Kiciński i dodał, że dofinansowanie z konkursu może pomóc zwłaszcza firmom mniejszym, z ograniczonym kapitałem.

Środki dostępne w ramach GAMEINN mają posłużyć na opracowanie i rozwój technologii takich jak budowa wieloplatformowych silników grafiki, mapowanie rzeczywistych obrazów, modelowanie 3. na potrzeby światów wirtualnych czy wykorzystanie w grach sztucznej inteligencji.

Przedsiębiorcy działający w branży gier będą mogli składać wnioski o dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych od 1 czerwca do 1. sierpnia 2016 r. W konkursie mogą brać udział przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorstw składające projekty o wartości od 500 tys. do 20 mln zł.

Program GAMEINN wspierający polskich producentów gier wideo powstał na wniosek Porozumienia Polskie Gry, reprezentowanego przez CD Projekt, twórcę bestsellerowej gry "Wiedźmin". Sygnatariuszami porozumienia są także: Techland, CI Games, Artifex Mundi., Vivid Games, 1. bit studio, Bloober Team, The Farm 51, Fuero Games.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)