7 lat temu kupił dwie pizze za Dogecoiny. Dziś byłyby warte 15 tysięcy złotych

7 lat temu kupił dwie pizze za Dogecoiny. Dziś byłyby warte 15 tysięcy złotych
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mark van Dam
Arkadiusz Stando

19.04.2021 12:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W ciągu ostatnich tygodni "memiczna kryptowaluta" Dogecoin pnie się w górę. Jej wartość wynosi dziś już 0,4 dolara, a na początku roku była 100 razy mniejsza. Powstała w formie żartu, a dzisiaj można mówić o niej całkiem poważnie.

Dogecoin rośnie dzięki Elonowi Muskowi. Miliarder prawdopodobnie sporo zainwestował w kryptowalutę tuż po tym, jak zainteresowali się nią użytkownicy Reddita. Od początku roku Musk dość często publikuje żartobliwe tweety na temat Dogecoin. W praktyce jest to świetna reklama dla kryptowaluty, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

2 dni temu w serwisie Wykop pojawił się wpis dotyczący Dogecoinów. Jego autor "noisy" 7 lat temu zaoferował 10 tysięcy DOGE w zamian za dwie pizze. Dzisiaj stanowi to równowartość 4 tysięcy dolarów lub 15 tysięcy złotych. Spora różnica, ale to i tak nic w porównaniu do historii sprzed lat, która dotyczyła Bitcoinów.

Obraz
© CoinMarketCap

To była analogiczna sytuacja. Laszlo Hanyecza 22 maja 2010 roku zamówił dwie pizze z restauracji Papa John's. Wydał na nie 10 tysięcy Bitcoinów. Dzisiaj byłaby to równowartość 2,1 miliarda złotych. Użytkownikowi Wykopu daleko jeszcze do światowego rekordzisty pod względem najdroższej pizzy świata.

Czym jest Dogecoin?

Dogecoin powstał jako żart, nawiązując do mema przedstawiającego "doge" aka "pieseła", czyli psa rasy shiba inu. Historia tych obrazków sięga jeszcze 2012 roku, a jego genezą jest słynny 4chan. Na bazie tego żartu powstała kryptowaluta, stworzona przez dwóch programistów Billy'ego Markusa i Jacksona Palmera.

Kryptowalutę taką jak dogecoin może stworzyć każdy. Nie trzeba do tego eksperckiej wiedzy programistycznej. Istnieją chociażby takie serwisy jak cryptonotestarter.org, które przeprowadzą was krok po kroku. Wystarczy wykorzystać istniejący już kod, który znajdziecie na GitHubie i dokonać w nim niewielkich zmian. Całość powinna wam zająć 10-20 minut, a potem możecie osiągnąć taki sukces jak Dogecoin. Pojawić się nawet na samochodzie biorącym udział w wyścigach NASCAR.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)