7 gatunków obcych, które mogą zagrozić Europie. Na liście rak i wiewiórka

Naukowcy wytypowali siedem gatunków obcych, które mogą stanowić zagrożenie dla europejskiego środowiska, a nawet człowieka. Gdyby trafiły do Europy, konsekwencje byłyby poważne.

7 gatunków obcych, które mogą zagrozić Europie. Na liście rak i wiewiórka
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | nn
Adam Bednarek

Najwyższą kategorię ryzyka uzyskało siedem gatunków zwierząt i jedna roślina - informuje serwis Nauka w Polsce.

40 naukowców z całej Europy oszacowało szanse na wystąpienie gatunków obcych w Europie i potencjalne szkody, jakie mogą one wywołać. Wśród największych zagrożeń wymienia się ryby oraz małże pochodzące z Azji czy ślimaka Crepidula onyx, naturalnie występującego w Kalifornii i Meksyku.

Negatywne skutki pojawienia się w Europie obcych gatunków mogą zacząć być odczuwalne już w ciągu najbliższej dekady. "Intruzi" podróżują na statkach lub ukrywają się w transporcie roślin. Często jednak nie ma w tym przypadku - egzotyczne okazy celowo sprowadza się do Europy, aby je hodować. Gdy docierają do nas i trafiają na wolność, stanowią zagrożenie dla występujących naturalnie osobników. Są po prostu dodatkową, często silniejszą konkurencją.

- Większość tych gatunków pochodzi ze strefy tropikalnej. Nawet gdyby przedostała się do Polski, ma niewielkie szanse na przetrwanie - powiedział w rozmowie z PAP dr Wojciech Solarz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie (IOP PAN), który brał udział w pracach zespołu opracowującego listę zagrożeń inwazyjnych.

Jednak nawet w krótkim czasie mogą wyrządzić krzywdę prawowitym mieszkańcom, zarażając je chorobami czy pasożytami. Na liście naukowców są dwa gatunki, które stanowią szczególne zagrożenie dla polskich zwierząt. To rak Orconetctes rusticus i wiewiórka czarna. Pochodzą z Ameryki Północnej, a więc nasz klimat nie byłby dla nich zabójczy. Naukowiec uspokaja - póki co nie było sygnałów świadczących o występowaniu tych zwierząt w kraju.

Według szacunków na terenie Europy znajduje się już ponad 14 tys. gatunków obcych. Z Czerwonej Listy Gatunków Zagrożonych wynika, że gatunków, które wyginęły z powodu pojawienia się na ich terenie gatunków obcych, było na świecie ponad 200.

Na początku pojawienie się egzotycznego gatunku wywołuje nie lada sensację - w końcu dzieje się coś nowego, nadzwyczajnego. Nie wiemy jednak, że to początek kłopotów. Tak było z kolorową papugą, zauważoną w maju 2018 roku.

- Aleksandretta jest w pierwszej setce najbardziej inwazyjnych gatunków w Europie. Papuga jest agresywna, zajmuje dziuple i wypiera rodzime gatunki ptaków. Dodatkowo te osobniki są dość agresywne przy karmnikach. Aleksandretta to inteligentny ptak, który szybko się uczy. Kolejnym aspektem jest to, że dzięki swojemu silnemu dziobowi mogą budować substytuty dziupli w budynkach i tym samym niszczyć ich elewacje - wyjaśniali w rozmowie z WP TechMichał Zawadzki i Tomasz Tańczuk, prowadzący profil Birding Poland.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (92)