6-rdzeniowy AMD Opteron w akcji

6‑rdzeniowy AMD Opteron w akcji

6-rdzeniowy AMD Opteron w akcji
Źródło zdjęć: © AMD
20.02.2009 15:30, aktualizacja: 20.02.2009 15:52

Firma Advanced Micro Devices, po zapowiedziach intelowskich procesorów dla serwerów produkowanych w procesie technologicznym 32 nm, postanowiła przeprowadzić kontratak. Koncern pokazał w akcji nowe sześciordzeniowe Opterony o nazwie kodowej Istanbul.

Obraz
© AMD prezentuje CPU Istanbul - 24 rdzenie gotowe do boju (fot. IDG)

Procesory Istanbul to następca układów Shanghai, które premierę miały w listopadzie ubiegłego roku. Nowe jednostki AMD są bliźniaczo podobne do czterordzeniowych Opteronów obecnej generacji, z jedną różnicą - CPU Istanbul są procesorami sześciordzeniowymi.

Procesory współpracują z podstawką socket F i mają wbudowany kontroler pamięci DDR2 oraz 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (cache L3. i korzystają z HyperTransport 3.0. Podobnie jak CPU Shanghai, jednostki Istanbul wykonane są w procesie technologicznym w rozmiarze 45 nm.
Pokaz możliwości nowych sześciordzeniowców został zaprezentowany na trzech serwerach, dwóch z czteroma podstawkami (łącznie 24 rdzenie) oraz jednym z dwiema podstawkami (łącznie 12 rdzeni). Serwery pracowały pod kontrolą Windows Server 2008, na których dodatkowo uruchomiono wirtualne maszyny z Windows Server 2003, Red Hatem oraz SLES 11 x64. Szerokie omówienie "przedstawienia" AMD przeczytać można w witrynie TheTechReport.

Procesory Istanbul zadebiutują w drugiej połowie roku. Natomiast w 2010 roku planowana jest premiera sześciordzeniowych Opteronów (nazwa kodowa Sao Paolo) z kontrolerem pamięci DDR3.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)