6 osób w jednym namiocie przez rok - marsjański eksperyment NASA

6 osób w jednym namiocie przez rok - marsjański eksperyment NASA

6 osób w jednym namiocie przez rok - marsjański eksperyment NASA
Źródło zdjęć: © NASA
02.09.2015 10:29, aktualizacja: 02.09.2015 13:45

Choć kosmiczne wojaże i stworzenie kolonii na Marsie to bez wątpienia jedno z największych marzeń naszej cywilizacji, nie ulega wątpliwości, że jego realizacja będzie wymagać nieludzkiego wysiłku ze strony wybranych. By uzbroić się w wiedzę z zakresu zapobiegania problemom zrodzonym ze skaz naszej niedoskonałej natury, NASA prowadzi szereg eksperymentów badających zachowania „kolonistów” w ciasnocie i odosobnieniu.

Choć kosmiczne wojaże i stworzenie kolonii na Marsie to bez wątpienia jedno z największych marzeń naszej cywilizacji, nie ulega wątpliwości, że jego realizacja będzie wymagać nieludzkiego wysiłku ze strony wybranych. NASA prowadzi szereg eksperymentów badających zachowania „kolonistów” w ciasnocie i odosobnieniu.

Sześciu ochotników – astrobiolog, fizyk, pilot, dziennikarz, architekt i gleboznawca – zamieszkało w specjalnie przygotowanym namiocie o klaustrofobicznym rozmiarze 11 na 6 metrów w pobliżu nieaktywnego wulkanu na Hawajach. Założenia przewidują, że pozostaną tam dokładnie przez rok, żywiąc się pokarmem dla astronautów i dając nam odpowiedź na pytania o reakcje człowieka na długotrwałą izolację w towarzystwie kilku obcych osób. Każda wycieczka poza namiot będzie wymagać włożenia normalnego skafandra kosmicznego.

Wbrew oczekiwaniom sceptyków, wyniki poprzednich tur eksperymentu prezentowały się dość optymistyczne. Wygląda na to, że świadomość wagi i skali projektu działa kojąco na umysły osób skazanych na funkcjonowanie w izolacji, obniżając negatywne efekty nieuniknionych konfliktów interpersonalnych. Rzecz jasna, wymagają one dokładnej weryfikacji, stąd należy spodziewać się, że wyprawa na Hawaje nie będzie należeć do ostatnich wojaży NASA.

Miejmy nadzieję, że raz jeszcze potwierdzą one, że jesteśmy gotowi do naprawdę dużych poświęceń.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)