6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 4K

6‑calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 4K

6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 4K
Źródło zdjęć: © chip.pl
10.08.2015 12:47, aktualizacja: 10.08.2015 13:24

Do niedawna pompowanie rozdzielczości w ekranach smartfonów powyżej pewnej granicy wydawało się już bezsensowne, ale później do głosu doszły zastosowania związane z wirtualną rzeczywistością. Z tego względu ekrany 4K w smartfonach to rzeczywistość, której możemy się spodziewać już niebawem.

4K w smartfonach to już pieśń bardzo niedalekiej przyszłości, tym bardziej, że taki ekran - o przekątnej 6 cali - już istnieje. Zaprezentowała go firma Everdisplay - chiński producent, zajmujący się właśnie wytwarzaniem wyświetlaczy.

Ekran wykonany jest w technologii AMOLED, a rozdzielczość 3840×2160 pikseli w połączeniu z 6-calową przekątną przekłada się na gęstość upakowania pikseli na poziomie 734 ppi. Jak przyznaje producent, stworzono go z myślą nie tylko o smartfonach, ale i urządzeniach (goglach) specjalnie zaprojektowanych pod kątem wirtualnej rzeczywistości. A w przypadku tego typu zastosowań pikseli nigdy nie jest za dużo, o czym świadczy przykład Samsunga, pracującego nad niedużym ekranem o rozdzielczości aż 11K. Warto też wspomnieć o firmie Sharp, która zapowiedziała już wypuszczenie na rynek ekranu 4K o przekątnej zaledwie 5,5 cala.

Zabawne w tym wszystkim jest to, że stosunkowo nieduże smartfony coraz wyraźniej wyprzedzają ekrany notebooków. Wiele z nich, mimo przekątnej rzędu 10-15 cali, ma rozdzielczość zaledwie 1366×768. Oczywiście i wśród smartfonów znajdą się modele o niskiej rozdzielczości ekranu, a wśród laptopów prawdziwi królowie rozdzielczości, jednak ogólna tendencja jest właśnie taka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)