5G w Polsce może wystartować komercyjnie już za kilka miesięcy

5G w Polsce może wystartować komercyjnie już za kilka miesięcy
Źródło zdjęć: © iStock.com
Adam Bednarek

27.11.2019 07:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele wskazuje na to, że na początku przyszłego roku doczekamy się pierwszego komercyjnego uruchomienia sieci 5G. Kto i gdzie rozpocznie rewolucję?

Według informacji "Wyborczej", Play złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na pierwsze komercyjne uruchomienie 5G. Sieć miałaby wystartować w Trójmieście już na początku 2020 roku, na częstotliwości 2100 MHz. Obecnie Play wykorzystuje ją do 4G.

W Trójmieście działać miałoby 101 stacji bazowych.

Obecnie 5G w Polsce jest testowane. Np. w Lublinie Orange udostępnił 10 stacji bazowych. Play podobne próby prowadził w Toruniu, a T-Mobile w Krakowie. Także mieszkańcy Warszawy - w tym również redakcja WP Tech - miała okazję sprawdzić możliwości 5G. Wbrew obawom technologia nie smaży mózgu.

Fakt, że Play stara się o zgodę na pierwsze komercyjne uruchomienie sieci 5G, najlepiej pokazuje, że rewolucyjna technologia jest praktycznie na wyciągnięcie ręki. W ostatnich miesiącach padły ostatnie bariery. Rosja wyraziła chęć uwolnienia kluczowego pasma, a Ministerstwo ZdrowiaZdrowia zapowiedziało podniesienie norm. Choć "podniesienie" brzmi groźnie, to tak naprawdę w Polsce te wreszcie będą na takim samym poziomie, co w Europie.

Unia Europejska wymaga, by już do 2020 r. przynajmniej jedno duże miasto w każdym kraju członkowskim było pokryte siecią 5G. Jeszcze niedawno wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zapowiedziała, że uda się dotrzymać tego terminu. Na 2020 rok zapowiedziano kluczową aukcję mającą na celu rozdzielenie pasm pod 5G operatorom.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)