58‑letni komputer "Harwell" zostanie ponownie uruchomiony

58-letni komputer "Harwell" zostanie ponownie uruchomiony
Źródło zdjęć: © IDG.pl

05.09.2009 15:00, aktual.: 07.09.2009 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Narodowe Muzeum Informatyki w Bletchley w Anglii ponownie uruchomi jeden z najstarszych europejskich komputerów - zaprojektowanym w 1949 roku "Harwell".

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Komputer "Harwell" został zaprojektowany przez trzy osoby w 194. roku, natomiast jego pierwsze uruchomienie miało miejsce dwa lata później. Sprzęt, który cechował się sporymi gabarytami (2,4 x 5 m) mógł zastąpić od 6 do 9 osób wykonujących obliczenia. Najpierw pracował przez siedem lat w znajdującym się w południowej części hrabstwa Oxfordshire mieście Harwell, gdzie uruchomiono pierwszy w Europie reaktor jądrowy. Następnie został przekazany do koledżu Wolverhampton and Staffordshire Technical College (późniejszy University of Wolverhampton), gdzie zmienił nazwę na WITCH (Wolverhampton Instrument for Teaching Computing from Harwell) i był wykorzystywany w celach edukacyjnych do 1973 roku. Łatwo policzyć, że "Harwell" pracował aż przez 22 lata!
Obecnie urządzenie zostało przekazane do Narodowego Muzeum Informatyki w Bletchley w Anglii, gdzie zostanie podjęta próba jego ponownego uruchomienia. Przewiduje się, że prace renowacyjne potrwają ok. roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)