55% urządzeń mobilnych łączy się z internetem poprzez niechronione sieci Wi‑Fi
Dane przechowywane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, mogą łatwo wpaść w ręce cyberprzestępców. Jest to niepokojący wniosek, do jakiego doszli eksperci z Kaspersky Lab w oparciu o badanie przeprowadzone przez Harris Interactive w okresie luty-marzec 2012 r. Aby zrozumieć stosunek klientów do współczesnych technologii oraz zagrożeń bezpieczeństwa, firma przeprowadziła badanie obejmujące prawie 9 000 użytkowników urządzeń mobilnych ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji.
*Dane przechowywane w urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, mogą łatwo wpaść w ręce cyberprzestępców. Jest to niepokojący wniosek, do jakiego doszli eksperci z Kaspersky Lab w oparciu o badanie przeprowadzone przez Harris Interactive w okresie luty-marzec 2012 r. Aby zrozumieć stosunek klientów do współczesnych technologii oraz zagrożeń bezpieczeństwa, firma przeprowadziła badanie obejmujące prawie 9 000 użytkowników urządzeń mobilnych ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Rosji. *
Badanie wykazało, że około 70. właścicieli tabletów i 53% użytkowników telefonów komórkowych wykorzystuje darmowe publiczne hotspoty Wi-Fi w celu korzystania z zasobów online. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów uzyskania dostępu do internetu na urządzeniach mobilnych.
Wydaje się, że wielu użytkowników nie jest świadomych zagrożeń związanych z darmowymi sieciami Wi-Fi, w szczególności tego, że przesyłane w ten sposób dane mogą być łatwo przechwycone przez cyberprzestępców. Dane te mogą obejmować nawet loginy do systemów bankowości online. Jest to szczególnie alarmujące zjawisko, zważywszy że przechwytywanie poufnych danych finansowych stanowi największy powód do niepokoju dla około 60. użytkowników. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że urządzenia mobilne są na ogół słabiej chronione przed nieautoryzowanym dostępem niż komputery stacjonarne czy laptopy.
Badanie pokazuje również, że rozwiązania bezpieczeństwa są instalowane na mniej niż połowie wszystkich tabletów i na zaledwie jednej czwartej telefonów komórkowych/smartfonów (28%). Dla porównania, aż 82. użytkowników posiada oprogramowanie antywirusowe zainstalowane na swoich domowych komputerach PC oraz laptopach. Jednocześnie na rynku dostępne są już aplikacje mobilne przeznaczone do ochrony zarówno samego urządzenia jak i przechowywanych na nim informacji.