5 najbardziej popularnych alertów w systemach monitoringu GPS
12.11.2013 14:05
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Amerykański dostawca systemów monitoringu GPS - firma GPS Insight, przygotował zestawienie pięciu najczęstszych alertów, jakimi powiadamiani są administratorzy flot samochodowych. Według GPS Insight, to właśnie z różnego rodzaju powiadomień może nastąpić największy zwrot z poniesionej inwestycji na wdrożenie systemów GPS, a także to alerty powinny stać się zalążkiem do procesu optymalizacji kosztów floty samochodowej.
- Przekroczenie prędkości
Alert przekroczenia prędkości informuje administratorów flot samochodowych, kiedy pojazd przekracza dozwolony próg kilometrów na godzinę. Osoby zarządzające parkiem samochodów, mogą wykorzystać te informacje do poprawy stylu jazdy kierowców, wysłania ich na kursy doszkalające oraz do wyciągnięcia konsekwencji z nadmiernej eksploatacji pojazdu.
Przykład zastosowania tego alertu w praktyce: Chcemy zmniejszyć liczbę wypadków i kolizji w zarządzanej przez nas flocie samochodowej. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, którzy z naszych kierowców przekraczają dozwoloną prędkość i w jakim miejscu, a następnie porównać to z miejscami kolizji. W wielu systemach istnieje możliwość wysyłania powiadomień do kierowcy, by zwolnił.
- Praca silnika na biegu jałowym
Alert czasu bezczynności powiadamia administratora floty o tym, że kierowca nadużywa pracy silnika na biegu jałowym, czyli tzw. luzie. Według GPS Insight jest to drugi najważniejszy alert, gdyż służy do poprawy bezpieczeństwa na drodze oraz zmniejszenia kosztów paliwa.
Przykład zastosowania tego alertu w praktyce: Można zadecydować, że maksymalny czas pracy silnika na biegu jałowym to 5 minut. Po tym czasie alarm zostanie wysłany zarówno do dyspozytora jak i kierowcy. Im więcej takich alarmów, tym więcej przesłanek, by popracować nad stylem jazdy kierowcy.
- Alert stref
Alarm ten informuje o przekroczeniu bądź opuszczeniu przez samochód zdefiniowanych wcześniej stref. Jest to niezwykle przydatna funkcja w przypadku zarządzania grupą przedstawicieli handlowych, serwisantów czy kierowców wykonujących określone zlecenia.
Przykład zastosowania tego alertu w praktyce: Tego typu alarmy są w stanie poinformować administratora floty lub inną wskazaną osobę, kiedy kierowca przyjeżdża w określone miejsce, np. do klienta, kiedy od niego wyjeżdża i wreszcie kiedy wraca do domu. Strefy można zazwyczaj dowolnie konfigurować, również tak, by wiedzieć, o której godzinie pracownicy mobilni opuszczają dom. W wielu przypadkach zastępuje to kartę pracy.
- Praca po godzinach
Powiadomienie jest wysyłane wówczas, kiedy następuje uruchomienie silnika w godzinach nieprzewidzianych na pracę. Z punktu widzenia pracodawcy może to stanowić nieuzasadnione uruchomienia auta, a nawet informację o próbie kradzieży. Z innej strony jest to zabezpieczenie przed wykorzystywaniem służbowego samochodu w celach prywatnych.
Przykład zastosowania tego alertu w praktyce: Niektórzy pracodawcy pozwalają na poruszanie się samochodem służbowym jedynie na trasie dom-praca, a zabraniają jazd prywatnych po godzinach pracy oraz w weekendy. Dzięki tego typu alarmom można dokładnie wiedzieć, kiedy wykorzystywany jest pojazd służbowy.
- Długi postój
Alarm długiego postoju poinformuje administratora floty o zbyt długim okresie bezczynności samochodu. Alarm ten jest szczególnie przydatny w przypadku firm kurierskich, logistycznych czy usługowych, której mają określony czas na dostawę lub wykonanie danego zlecenia.
Przykład zastosowania tego alertu w praktyce: Zakładając, że np. przedstawiciel handlowy powinien spędzić u klienta nie więcej niż np. 3. minut, można ustawić alert powiadomień po 40 minutach wyłączonego silnika. Dzięki temu znana będzie informacja o tym, ile czasu pracownicy spędzają u klientów i dlaczego nie realizują np. pełnego planu spotkań. Innym zastosowaniem jest ustawienie alertów postoju dla kurierów, którzy mają dostarczyć określoną liczbę przesyłek w ciągu dnia. Tego typu informacje pomogą szybko zareagować w razie sytuacji niecierpiących zwłoki.
Tego typu alarmy mają przede wszystkim dać osobom zarządzającym flotami samochodowymi materiał do analiz, by mogli poprawić bezpieczeństwo swoich kierowców, zadbać o styl ich jazdy i wreszcie skutecznie optymalizować koszty związane z eksploatacją pojazdów. Jednak by proces ten odbył się skutecznie, alarmy informujące o odchyleniach od normy powinny być każdorazowo analizowane, a następnie dopiero poddawane ocenie i dalszym działaniom.
Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Przegląd światowych systemów nawigacji satelitarnej