5 mld abonamentów na telefon komórkowy na świecie

5 mld abonamentów na telefon komórkowy na świecie

15.07.2010 15:10, aktual.: 15.07.2010 15:20

Liczba abonamentów telefonii komórkowej przekroczyła w zeszłym
tygodniu 5 mld. Jest ich obecnie siedem razy więcej niż 10 lat temu - wynika z badań szwedzkiej firmy Ericsson, lidera branży telekomunikacyjnej i teleinformatycznej. Opublikowano je w czwartek.

Liczba abonamentów wzrasta codziennie o 2 mln, "w dużej mierze dzięki rynkom wschodzącym, takim jak Indie i Chiny" - podała firma.

Ericsson, opierając się na danych z sektora, uznał, że pięciomiliardowy abonament zarejestrowany został w czwartek 8 lipca 201. roku.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W 200. roku około 720 mln ludzi miało abonament na telefon komórkowy, czyli mniej, niż wynosi obecna liczba użytkowników komórek w Chinach.

Przez abonament firma rozumie zarówno abonament w ścisłym znaczeniu, jak i bardzo popularne "prepaidy" - telefony na kartę, gdzie usługi świadczone przez operatora opłacone są z góry - wyjaśnił rzecznik Ericssona.

Kilka abonamentów może należeć do jednej osoby, czyli liczba 5 mld nie jest równoznaczna z liczbą użytkowników telefonów komórkowych. Na świecie żyje obecnie według ONZ 6,8 mld ludzi.

Abonamentów trzeciej generacji telefonii komórkowej 3. obejmującej dostęp do internetu jest teraz 500 mln i w 2015 roku będzie ich 3,4 mld - przewiduje Ericsson.

Według szwedzkiej firmy 80 proc. połączeń z internetem będzie wkrótce realizowanych poprzez przenośne telefony.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)