5 innowacji, które zmienią świat w ciągu 5 lat

5 innowacji, które zmienią świat w ciągu 5 lat

5 innowacji, które zmienią świat w ciągu 5 lat
Źródło zdjęć: © IBM
08.02.2012 13:21, aktualizacja: 08.02.2012 16:03

Wydajne magazynowanie energii odnawialnej, biometryczna identyfikacja, sterowanie urządzeniami za pomocą myśli, koniec cyfrowego wykluczenia oraz poczta bez spamu - oto hasła, jakie tworzą doroczną listę "IBM Next Five in Five".

_ "Rozwój każdej firmy polega na eksperymentowaniu i otwieraniu nowych przestrzeni rynkowych. Doroczna lista pięciu innowacji IBM wskazuje na metody tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz tłumaczy w jaki sposób technologia może zmienić społeczność i biznes w przyszłości" _ - powiedziała Anna Sieńko, dyrektor Generalna IBM na Polskę i Kraje Bałtyckie podczas tegorocznej edycji Forum IT w Warszawie.

Prąd z fal oceanicznych

Jak wyjaśniają eksperci firmy, postęp dokonywany w technologiach energii odnawialnej pozwoli zmagazynować energię kinetyczną, która dzisiaj jest tracona, wykorzystując ją do zasilania naszych domów, biur oraz miast. Uczeni z laboratoriów IBM w Irlandii rozwijają proces konwersji energii fal oceanicznych na prąd elektryczny, aby w ten sposób pozyskiwać w przyszłości energię na szerszą skalę i bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Koniec z zapamiętywaniem haseł

Według naukowców IBM za pięć lat nie trzeba będzie tworzyć, zapisywać bądź pamiętać dziesiątek haseł do różnych loginów. W przyszłości każdy będzie mógł bezpiecznie pobierać pieniądze z bankomatu poprzez wypowiedzenie swojego imienia lub przystawienie oka do maleńkiego czytnika, który zidentyfikuje niepowtarzalny wzór siatkówki naszego oka. W ten sam sposób będziemy mogli sprawdzić stan naszego konta w banku, w telefonie komórkowym lub w tablecie. W ciągu pięciu lat inteligentne systemy zapewnią dostęp do informacji wyłącznie osobie spełniającej kryteria profilu biometrycznego.

Mózg podłączony do smartfona

Badacze firmy IBM pracują też nad sposobami podłączenia naszego mózgu do takich urządzeń jak komputer lub smartfon. Bioinformatycy opracowali hełmofony z zaawansowanymi czujnikami do odczytu elektrycznej aktywności naszego mózgu, które będą mogły zidentyfikować wyraz twarzy, poziomy emocji i koncentracji, a także myśli. W nadchodzących latach zobaczymy wczesne zastosowanie tej technologii w branży gier i rozrywki. Lekarze będą mogli zastosować tę technologię do badania wzorców mózgu, a nawet do rehabilitacji osób po udarach lub do zrozumienia zaburzeń czynności mózgu, na przykład autyzmu.

Koniec cyfrowego wykluczenia

Autorzy raportu wieszczą koniec cyfrowego wykluczenia dzięki popularyzacji internetu i dostępu do technologii mobilnych. Według szacunków IBM za pięć lat na rynku ma być 5,6 miliarda urządzeń przenośnych, co oznacza, że 8. proc. z 7 mld ludzi na Ziemi będzie miało dostęp do technologii umożliwiającej łatwy dostęp do informacji. Telefony komórkowe staną się bardzo tanie, dzięki czemu w najbiedniejszych regionach będą mogły rozwinąć się nowe modele biznesowe, na przykład handel mobilny oraz zdalne usługi opieki medycznej.

Rozprawimy się ostatecznie ze spamem

Listę zamyka hasło "Poczta bez spamu". Zdaniem ekspertów IBM wkrótce reklamy zostaną spersonalizowane, czyli dostosowane do naszych oczekiwań, gustów i preferencji. Jednocześnie filtry antyspamowe staną się tak dokładne, że nikt już nie będzie bombardowany niechcianymi ofertami sprzedaży.

Kolejna edycja raportu oparta jest na rynkowych i społecznych trendach, jak i na technologiach już obecnie rozwijanych w laboratoriach IBM na całym świecie. Zdaniem twórców listy wymienione innowacje znacząco wpłyną na życie każdego z nas w nadchodzących latach.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)