40 najlepszych programów dla biznesu

40 najlepszych programów dla biznesu

40 najlepszych programów dla biznesu
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
01.09.2009 16:37, aktualizacja: 02.09.2009 11:34

Magazyn InfoWorld przyznał nagrody Bossies (Best of Open Source Software Awards) za rok 2009. Uhonorowano czterdzieści najlepszych wolnych programów dla biznesu. W Open Source Hall of Fame amerykański magazyn informacyjny wyróżnia poza tym trzydzieści sześć najlepszych programów otwartoźródłowych wszech czasów. Zdaniem jury do tego grona zalicza się między innymi kernel Linuksa, GNU Compiler Collection (GCC) wraz zresztą zestawu GNU-Toolchain. Ponadto należą do tej kategorii konkurencyjne edytory Vi i Emacs, serwer CIFS Samba, dystrybucje Linuksa CentOS, Debian i Ubuntu, systemy NetBSD a także OpenBSD. Jurorzy zaliczają do tego grona też oba najpopularniejsze środowiska graficzne GNOME i KDE oraz oprogramowanie takie jak Wine, które pozwala na to, aby program dla Windows (z pewnymi ograniczeniami) mogły działać pod Linuksem. W galerii programów otwartoźródłowych dla Windows (The best free open source software for Windows) znajdziemy takie aplikacje jak Firefox, OpenOffice, Gimp, VLC czy oprogramowanie do wirtualizacji VirtualBox.

Podobnie, jak i w ubiegłych latach, także i tym razem InfoWorld przyznał nagrody Bossies w różnych podkategoriach. W kategorii narzędzi programistycznych nagrodę dostał framework PhoneGap, silnik przeglądarki WebKit, środowisko Suna Netbeans, plugin do debugowania Web Service Explorer dla Eclipse, oba narzędzia Hadoop i bazujące na nich Hive (za ich pomocą można równolegle przetwarzać wielkie ilości danych), oraz silnik Business Rules JBoss Drools. Nagrody Bossies trafiły poza tym do: twórców biblioteki Javascriptu jQuery, opracowanej przez Novella wolnej implementacji .NET Mono, projektu OpenStreetMap i strony do analizy i ewaluacji BrowserShots.

Obraz
© (fot. InfoWorld)

Middleware, zarządzanie siecią

W kategoriach Middleware i Platformy zwycięzcami zostali MuleSource i WSO2. Mule Enterprise Service Bus został uznany przez jury InfoWorld za najlepsze oprogramowanie w świecie open source. WSO2 dostał wyróżnienie za framework SOA Carbon. Firma Talend Open Studio i Jitterbit otrzymały nagrodę w kategorii narzędzi do integracji danych. W dziedzinie wirtualizacji InfoWorld nagrodził zarówno Xena, OpenVZ firmy Parallels jak i przejętego przez Suna VirtualBoksa. Przy rozdawaniu nagród nie zapomniano także o szybkiej i małej alternatywie dla Apache – Nginx i o Turnkey Linux, za pomocą którego można tworzyć maszyny wirtualne na bazie Ubuntu do zastosowań sieciowych.

W kategorii zarządzania siecią znalazły się dysponujące już określoną renomą narzędzia Nagios i Cacti oraz kompletne środowisko do monitoringu OpenNMS. W dziedzinie bezpieczeństwa na wyróżnienie zasłużyły: menedżera haseł KenPass, firewalle IPCop, PacketFence i magistrala sieciową Untangle. Testerom InfoWorld do serca przypadł także OpenFiler. To elastyczne oprogramowanie NAS otrzymało także nagrodę za najlepsze narzędzie typu SAN.

Business Intelligence, CRM, ERP i BPM

Wśród otwartoźródłowych programów typu Business Intelligence nie było wielkich zaskoczeń. Kategoria została zdominowana przez narzędzia firm Pentaho i Jaspersoft, które dzięki swojej funkcjonalności zostawiły w tyle wyspecjalizowane narzędzia takie jak BIRT firmy Actuate albo też SpagoBI. Podczas gdy pakiet Pentaho zdobył uznanie przede wszystkim w zakresie OLAP, analizy wielowymiarowej i ETL (Extract, Transform, Load), Jaspersoft zapunktował u członków jury dzięki swojemu silnikowi raportującemu.

W kategorii Customer Relationship Management po raz kolejny wygrał ubiegłoroczny zwycięzca SugarCRM. W segmencie Enterprise Resource Planning (ERP) nagrody Bossies trafiły w ręce Compiere i Openbravo, które także w 2008 roku magazyn InfoWorld zaliczył do czołówki. W dziedzinie Business Process Management (BMP) nagroda trafiła do bezkonkurencyjnego Intalio BPM. Komercyjna wersja oprogramowania (Enterprise) bazująca na silniku Business Rules wyposażona została także w funkcje takie jak BAM (Business Activity Monitoring) i ECM (Enterprise Content Management).

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)