3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski

3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski

3657 linków usunęło Google z wyników wyszukiwania po prośbach z Polski
Źródło zdjęć: © WP.PL
10.10.2014 11:02, aktualizacja: 10.10.2014 14:33

3657 linków zostało usuniętych od 29 maja br. z wyników wyszukiwania przez Google po prośbach z Polski. Wnioskowano o usunięcie 14 586 linków. W sumie z UE, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii napłynęło 144 907 próśb o usunięcie 497 507 linków.

Google opublikowało dane dotyczące próśb o usunięcie wyników wyszukiwania po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Są one dostępne pod tym adresem.

13 maja Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące danych osobowych osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a dotyczące go informacje są "nieistotne lub nieaktualne". Wyrok dotyczy krajów UE, a także Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii.

Ogółem od 29 maja br. do Google trafiło 144 907 próśb o usunięcie 497 507 linków. Jak wynika z raportu, firma usunęła 170 506 z nich z wyników wyszukiwania. W raporcie przedstawiono także przykłady próśb o usunięcie linków.

I tak z Włoch trafiła prośba od kobiety o usunięcie artykułu dotyczącego zamordowania jej męża, w którym pojawiało się jej nazwisko. Strona została usunięta z wyników wyszukiwania.

Również z Włoch trafiła do Google prośba od osoby prywatnej o usunięcie 20 linków do artykułów o jej aresztowaniu za przestępstwa finansowe popełnione podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Strony nie zostały usunięte.

Z kolei ze Szwajcarii trafiła prośba od ekonomisty o usunięcie ponad 10 linków do stron zawierających informacje o aresztowaniu i skazaniu za przestępstwa finansowe. Jak czytamy w raporcie, strony nie zostały usunięte z wyników wyszukiwania.

Z Wielkiej Brytanii trafiła do Google prośba od urzędnika o usunięcie linku do petycji organizacji studenckiej, domagającej się jego zwolnienia. Linki nie zostały usunięte.

Z Niemiec ofiara gwałtu złożyła prośbę o usunięcie linku do artykułu prasowego o tej historii. Strona została usunięta z wyników wyszukiwania.

Również z Niemiec trafiła prośba o usunięcie niemal 50 linków do artykułów o prywatnej korespondencji, która przedostała się do wiadomości publicznej. Strony zostały usunięte z wyników wyszukiwania.

Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE zapadło w sprawie skargi, jaką w hiszpańskiej agencji ochrony danych AEPD złożył w 2010 r. przeciwko Google obywatel Hiszpanii. Skarżył on fakt, że w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska Google odsyłało do artykułów prasowych sprzed 16 lat, które dotyczyły licytacji jego nieruchomości za długi. Hiszpan argumentował, że dług spłacił i nie chce, by jego nazwisko było wciąż łączone z tamtą sprawą. Trybunał przychylił się do jego stanowiska.

Wcześniej Google broniło się przed wymazywaniem wyników, określając to jako cenzurę. Twierdziło, że nie kontroluje danych, a jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie.

Kilka tygodni po zajęciu stanowiska przez Trybunał Google stworzyło internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołało też zespół doradców, który ma mu pomagać w rozstrzyganiu wniosków.

Mieszkańcy 28 krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii proszeni są w tym formularzu o podanie linku lub linków, które chcą usunąć z listy wyszukiwania. Następnie muszą podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i przesłać kopię dokumentu ze zdjęciem, a także wyjaśnić, jaki związek mają z nimi podane strony i dlaczego ich zdaniem mieszczą się w kryteriach podanych przez unijny trybunał. W Polsce wniosek można składać pod adresem: https://support.google.com/legal/contact/lr_eudpa?product=websearch.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)