Zadziwiająca broń. Wiesel - najmniejszy czołg świata
Wiesel to współczesny, gąsienicowy pojazd bojowy, używany przez Bundeswehrę. Wygląda jak miniaturowy czołg, a opracowano go z myślą o wsparciu żołnierzy z jednostek powietrznodesantowych.
04.09.2021 18:44
Wiesel to jeden z najmniejszych pojazdów pancernych świata. Jego pierwsza wersja ma zaledwie 3,5 metra długości, 1,8 metra wysokości i waży mniej niż 3 tony. Pojazd powstał jako odpowiedź na potrzeby wojsk powietrznodesantowych, którym miał zapewnić wszechstronne wsparcie.
W tym celu opracowano pojazdy wyposażone w szybkostrzelną armatę kalibru 20 mm, a także wersje przeznaczone do walki z czołgami, uzbrojone w kierowane pociski przeciwpancerne TOW.
Wiesel: najmniejszy czołg świata
Wiesel, który rozmiarami przypomina tankietki, używane przed II wojną światową także w Polsce, jest prawdopodobnie najmniejszym, używanym współcześnie czołgiem świata. Dzięki niewielkim gabarytom i masie może być transportowany w ładowniach samolotów transportowych i większych śmigłowców, jak i – w przypadku niektórych śmigłowców - na zewnętrznych podwieszeniach. Prowadzono także próby ze zrzucaniem pojazdu na spadochronach, jednak zakończyły się one niepowodzeniem.
Istnieją dwie generacje pojazdu. Wiesel 1 ma wielkość małego, miejskiego samochodu i wszedł na uzbrojenie Bundeswehry na początku lat 90. Młodsza o dekadę, druga generacja jest większa – Wiesel 2 z kadłubem o długości 4,78 metra ma gabaryty większego SUV-a.
Dzięki dołożeniu z każdej strony jednego koła i podwyższeniu kadłuba, Wiesel 2 ma wnętrze o niemal dwukrotnie większej objętości, a załoga niektórych wersji może liczyć 3 osoby. Najcięższe warianty pojazdu Wiesel 2 ważą ponad 4 tony.
Lekki pancerz pojazdu zapewnia ochronę tylko przed słabszymi pociskami z broni strzeleckiej i odłamkami. Mimo tego zmodernizowane maszyny Wiesel 1 i 2 mają pozostać w służbie do 2030 roku.
Obecnie trwa proces wyłaniania ich następcy – latem 2021 roku pokazano demonstrator Luftbeweglichen Waffenträger (GSD LuWa) nietypowym układem jezdnym, który w przyszłości może zastąpić pojazdy Wiesel.
Wiesel: to warto wiedzieć
- Prototypy pojazdu zostały opracowane przez firmę Porsche w latach 70.
- Mimo niewielkich rozmiarów Wiesel (wersje 1 i 2) może być wyposażony w szeroki wachlarz uzbrojenia: armatę, kierowane pociski przeciwpancerne TOW, rakiety przeciwlotnicze Stinger lub 120-mm moździerz. Istnieją także wersje z radarem, sanitarki, pojazdy transportowe, rozpoznawcze i dowodzenia.
- Jedynym użytkownikiem pojazdów Wiesel jest obecnie Bundeswehra. Kilka egzemplarzy zamówiły także Stany Zjednoczone, gdzie wykorzystano je do prac nad bezzałogowymi pojazdami bojowymi.