3 gadżety, które warto mieć w samochodzie. Uratują czas i pieniądze

Samochody są wyposażone w coraz bardziej wymyślne gadżety, które ułatwiają życie kierowcom. Biorąc pod uwagę statystyki dotyczące średniej wieku polskiego parku maszyn, nie wszystkim jest dane z tych dobrodziejstw korzystać. Na szczęście jest na to sposób. Co może przydać się na pokładzie? Na pewno nawigacja, wideorejestrator i zestaw głośnomówiący i tymi rzeczami się zajmiemy.

Wideorejestrator pozwoli zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia drogowego
Wideorejestrator pozwoli zabezpieczyć się na wypadek zdarzenia drogowego
Źródło zdjęć: © Shutterstock

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Prosto do celu

Wydawałoby się, że smartfony powinny sprawić, że rynek nawigacji mocno się skurczy, ale w tym przypadku nie zadziałały słowa refrenu piosenki "Video Killed The Radio Star" ("Video zabiło gwiazdę radiową") i segment ten ma się doskonale. Jakie są współczesne nawigacje?

Kiedy ta gałąź rynku gadżetów motoryzacyjnych raczkowała, mogli sobie na nie pozwolić tylko kierowcy z zasobnym portfelem. Dzisiaj sprzęt, który zaspokoi podstawowe potrzeby każdego kierowcy, kosztuje już około 200 zł. Dlaczego warto skusić się na zakup takiego urządzenia, zamiast korzystać ze smartfona? Przede wszystkim jest to sprzęt stworzony dla jednej konkretnej funkcji, a to oznacza, że mapy oraz funkcje są szczegółowe i zaawansowane. Zmniejsza to również szansę na zawieszenie się aplikacji podczas jazdy.

Do produkcji są używane matryce odporne na działanie ostrego światłą słonecznego. Na pokładzie macie od razu dostępne mapy krajów Unii Europejskiej, a często nawet tych będących na innych kontynentach. Coraz częściej producenci oferują darmowe dożywotnie aktualizacje, ostrzeganie o korkach i fotoradarach, a nawet funkcję zestawu głośnomówiącego. Jeżeli macie campera, to tu również można liczyć na dedykowane urządzenia, gdzie mapy uwzględniają ograniczenia wagowe pojazdów. Najbardziej podstawowe parametry, jakie powinno mieć urządzenie to ekran o przekątnej minimum 5" oraz rozdzielczości minimum 480 x 272 px.

Przezorny zawsze zabezpieczony

Wideorejestratory nie bez powodu coraz częściej pojawiają się na podszybiach polskich samochodów. Statystyki dotyczące wypadków, kolizji i mandatów za niebezpieczne zachowania na drodze nadal są przytłaczające. Komendy wojewódzkie policji mają nawet uruchomione specjalne skrzynki mailowe, na które można przesyłać nagrania mogące przyczynić się do ukarania osób sprowadzających zagrożenie na innych.

Jak kupić wideorejestrator, żeby mieć z niego najwięcej pożytku? Ważnym parametrem jest pole widzenia obiektywu i tu oczywiście im większy kąt, tym lepiej i dzięki temu nie umknie wam żaden szczegół. Za uchwycenie szczegółów jest odpowiedzialna także matryca i można powiedzieć, że złotym standardem stało się nagrywanie w rozdzielczości Full HD. Przydatną funkcją jest moduł GPS, który pozwala umieścić nagranie w czasie i przestrzeni, a także rejestruje prędkość pojazdu. Wielu producentów wyposaża swoje rejestratory w ekrany dotykowe oraz opcję współpracy ze smartfonem. Dzięki temu można szybko odtworzyć nagranie, jeśli dojdzie do jakiejś podbramkowej sytuacji.

Zawsze w kontakcie

Zestawy głośnomówiące powoli stały się niszą, ale ich obecność udowadnia, że nadal są potrzebne, ponieważ w niektórych samochodach nie ma możliwości podłączenia telefonu przez złącze AUX lub Bluetooth. Kiedyś popularne były słuchawki zakładane na ucho i nadal jest ich całkiem sporo. Wygodniejszym rozwiązaniem może być głośnik z mikrofonem, który umieścicie na osłonie przeciwsłonecznej lub przypniecie na przykład do pasów bezpieczeństwa. Dzięki temu wasze ręce będą wolne, ale jednocześnie nie będziecie musieli ograniczać kontaktów z bliskimi czy współpracownikami.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Wybrane dla Ciebie