3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych

3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych15.07.2011 15:31
3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych
Źródło zdjęć: © Facebook

Badanie “Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT” przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniło, jakie działania pracowników są najczęściej poddawane restrykcjom w miejscu pracy. Za największe źródło zagrożenia uznano portale społecznościowe oraz różne formy współdzielenia plików. W badaniu przeprowadzonym we współpracy z B2B International, międzynarodową agencją zajmującą się analizą rynku, specjalizującą się w badaniach biznesowych, uczestniczyło ponad 1 300 profesjonalistów IT z 11 krajów.

Dostęp do portali społecznościowych jest całkowicie zablokowany w przypadku 53. badanych firm, a 19% organizacji ogranicza tego rodzaju aktywność. Tym samym korzystanie z portali społecznościowych jest drugą najczęściej zakazywaną czynnością po współdzieleniu plików P2P. Inne często ograniczane aktywności obejmują gry online, korzystanie z określonych portali internetowych, przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz korzystanie z komunikatorów internetowych.

288765179372779667
Źródło zdjęć: © (fot. Kaspersky Lab) Kliknij, aby powiększyć
  1. firm wskazało korzystanie z portali społecznościowych jako najbardziej niebezpieczne czynności online wykonywane przez pracowników. „Firmy niepokoją się zarówno o wydajność pracowników, jak i bezpieczeństwo – te dwa aspekty decydują o zakresie ograniczonych czynności pracowników” – powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Kaspersky Lab. „Uważa się, że portale społecznościowe pochłaniają dużo czasu oraz stanowią potencjalne źródło ataków szkodliwego oprogramowania i zagrożenie dla poufności danych”.

Dzięki swojej popularności portale społecznościowe stały się ostatnio jednym z głównych kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Zagrożenie, jakie mogą stanowić takie serwisy, odzwierciedla najgłośniejsza luka w Twitterze –. dziura ta umożliwiała zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem użytkowników, którzy tylko przeglądali zainfekowaną wiadomość. Według ekspertów z Kaspersky Lab, portale społecznościowe stają się celem licznych ataków, dlatego obawy firm związane z korzystaniem z takich serwisów w miejscu pracy są w pełni uzasadnione.

Pełny raport można przeczytać tutaj. Zawiera on również zalecenia pozwalające na zwiększenie skuteczności stosowanej ochrony IT.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)