3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych

3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych

3/4 firm ogranicza pracownikom dostęp do portali społecznościowych
Źródło zdjęć: © Facebook
15.07.2011 15:31, aktualizacja: 15.07.2011 15:44

Badanie “Globalne zagrożenia bezpieczeństwa IT” przeprowadzone przez Kaspersky Lab ujawniło, jakie działania pracowników są najczęściej poddawane restrykcjom w miejscu pracy. Za największe źródło zagrożenia uznano portale społecznościowe oraz różne formy współdzielenia plików. W badaniu przeprowadzonym we współpracy z B2B International, międzynarodową agencją zajmującą się analizą rynku, specjalizującą się w badaniach biznesowych, uczestniczyło ponad 1 300 profesjonalistów IT z 11 krajów.

Dostęp do portali społecznościowych jest całkowicie zablokowany w przypadku 53. badanych firm, a 19% organizacji ogranicza tego rodzaju aktywność. Tym samym korzystanie z portali społecznościowych jest drugą najczęściej zakazywaną czynnością po współdzieleniu plików P2P. Inne często ograniczane aktywności obejmują gry online, korzystanie z określonych portali internetowych, przesyłanie strumieniowe obrazu wideo oraz korzystanie z komunikatorów internetowych.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab) Kliknij, aby powiększyć
  1. firm wskazało korzystanie z portali społecznościowych jako najbardziej niebezpieczne czynności online wykonywane przez pracowników. „Firmy niepokoją się zarówno o wydajność pracowników, jak i bezpieczeństwo – te dwa aspekty decydują o zakresie ograniczonych czynności pracowników” – powiedział Costin Raiu, dyrektor Globalnego Zespołu ds. Badań i Analiz (GReAT) w Kaspersky Lab. „Uważa się, że portale społecznościowe pochłaniają dużo czasu oraz stanowią potencjalne źródło ataków szkodliwego oprogramowania i zagrożenie dla poufności danych”.

Dzięki swojej popularności portale społecznościowe stały się ostatnio jednym z głównych kanałów dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Zagrożenie, jakie mogą stanowić takie serwisy, odzwierciedla najgłośniejsza luka w Twitterze –. dziura ta umożliwiała zainfekowanie szkodliwym oprogramowaniem użytkowników, którzy tylko przeglądali zainfekowaną wiadomość. Według ekspertów z Kaspersky Lab, portale społecznościowe stają się celem licznych ataków, dlatego obawy firm związane z korzystaniem z takich serwisów w miejscu pracy są w pełni uzasadnione.

Pełny raport można przeczytać tutaj. Zawiera on również zalecenia pozwalające na zwiększenie skuteczności stosowanej ochrony IT.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)