28 lutego wygaśnie profil Benedykta XVI na Twitterze

28 lutego wygaśnie profil Benedykta XVI na Twitterze
Źródło zdjęć: © Gizmodo.pl

19.02.2013 09:30, aktual.: 19.02.2013 09:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

28 lutego wraz z zakończeniem pontyfikatu Benedykta XVI zamknięty zostanie
jego profil na Twitterze, otwarty w grudniu. Komunikaty złożone z krótkich myśli i fragmentów
papieskich przemówień czyta ponad 2 miliony ludzi na świecie.

Najnowszy kanał komunikacji z wiernymi, otwarty przez Watykan, musi zostać zamknięty w związku z początkiem wakatu w Stolicy Apostolskiej. To kolejna, nie mająca precedensu nowość, związana z abdykacją papieża. Choć sam Benedykt XVI, jak wcześniej wyjaśniono, nie korzysta ze swego profilu osobiście i nie on umieszcza w nim komunikaty, to konto Pontifex jest związane z osobą papieża, a zatem nie może być aktywne po jego ustąpieniu. Taką interpretację przedstawiono w Watykanie.

W ostatnich dniach, po ogłoszeniu zapowiedzi abdykacji pojawiły się nowe "tweety" na koncie Benedykta XVI, między innymi na temat znaczenia Wielkiego Postu. Czytają je ludzie na wszystkich kontynentach, wśród nich 1,5 miliona osób po angielsku, 33. tysięcy po włosku i 35 tysięcy po polsku. Nowych komunikatów nie ma od czasu rozpoczęcia wielkopostnych rekolekcji za Spiżową Bramą. Zakończą się one w sobotę.

Potem należy spodziewać się pożegnalnego "tweeta" od papieża przed jego ustąpieniem.

Z tego portalu społecznościowego korzystają także niektórzy kardynałowie, którzy w marcu wezmą udział w konklawe. Po raz pierwszy do zasad całkowitej izolacji od świata zewnętrznego, jaka wymagana jest od elektorów zgromadzonych w Kaplicy Sykstyńskiej, dodana zostanie jeszcze jedna: zakaz korzystania z Twittera. Swoich profili nie będą wtedy mogli używać na przykład przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, kardynał Gianfranco Ravasi i arcybiskup Mediolanu, kardynał Angelo Scola; obaj wymieniani wśród papabili, czyli faworytów na konklawe.

Następny papież zdecyduje zaś, czy przejmie również i to wirtualne dziedzictwo, pozostawione przez Josepha Ratzingera.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)