27 popularnych stron zainfekowanych złośliwym kodem z Rosji

27 popularnych stron zainfekowanych złośliwym kodem z Rosji

27 popularnych stron zainfekowanych złośliwym kodem z Rosji
05.05.2010 15:44, aktualizacja: 05.05.2010 16:01

Specjaliści firmy CORE dystrybutora oprogramowania antywirusowego AVG Technologies zdemaskowali infekcję 27 stron skryptem - Cross Site Scripting (persistent XSS). Jedną z ofiar infekcji padł popularny polski serwis finansowy.

„Wspólnie ze specjalistami AVG Technologies analizujemy wykryty przez nas przypadek zainfekowania popularnych witryn złośliwym kodem”. – pisze na blogu technicznym AVG (http://techblog.avg.pl/) , Arkadiusz Zakrzewski specjalista pomocy technicznej AVG.pl – „Na ten moment trudno podać więcej szczegółów z czym dokładnie mamy do czynienia i jakie zagrożenie oraz jakie dokładnie typy exploitów mogły zostać pobrane i zainstalowane. Wiemy na pewno, że infekcja polega na doklejeniu do każdego z pliku strony internetowej złośliwego kodu – skryptu, w tym przypadku szyfrowany JavaScript.”

Do każdego z plików zaatakowanej polskiej witryny, w treść źródła strony został doklejony szkodliwy kod w postaci skryptu JavaScript. Działanie skryptu opiera się na wykonaniu przekierowania w tle do strony (adres zmodyfikowany)

http://dirty**.ru:8##0/google.com/booking.com/huffingtonpost.com.p

po pomyślnym ustanowieniu połączenia z tą stroną wywoływany jest prosty skrypt php, który uruchamia pobieranie exploita do naszego systemu Windows.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Wykrycie infekcji
Infekcja została w pierwszej kolejności wykryta przez jeden z modułów AVG –. LinkScanner. Zadaniem składnika LinkScanner jest między innymi śledzenie ukrytych przekierowań z witryny i tą właśnie metodą składnik podniósł alarm wyłapując próbę przekierownia użytkownika na wspomniany wcześniej adres. Składnik LinkScanner czuwa w przeglądarkach Internet Explorer, FireFox oraz Opera.

W chwili obecnej witryna docelowa została zablokowana i nie jest dostępna w przeglądarce Mozilli. Czekamy na potwierdzenie z Opera Software o dodaniu wyjątku dla ich przeglądarki. Niestety użytkownicy Internet Explorera nie mogą zostać objęci wyjątkiem – IE takiej możliwości nie oferuje.

Jak dodaje Arkadiusz Zakrzewski –. „Wśród 27 zainfekowanych stron znalazły się takie witryny jak: silkroadmax.org, wepportal.com, watch-family-guy-episodes.org, mamy też jeden przypadek polskiego serwisu finansowego.”

Serwer, do którego kieruje przekierowanie,według raportu Bota Google zawiera 50 script exploitów, 40 trojanów, 24 exploity. Dogłębna analiza serwera jeśli nie zostanie całkowicie odcięty od sieci potrwa kilka dni . Wstępnie możemy potwierdzić, że pierwsze z namierzonych exploitów są wykrywane przez AVG pod nazwą Known.Exploit.Type750.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)