26 mld zł - tyle potrzeba na rozwój polskiej telekomunikacji

26 mld zł - tyle potrzeba na rozwój polskiej telekomunikacji

26 mld zł - tyle potrzeba na rozwój polskiej telekomunikacji
05.11.2008 11:19, aktualizacja: 07.11.2008 09:40

Około 26 mld zł potrzeba na wybudowanie w
Polsce sieci telekomunikacyjnych nowej generacji, za pomocą
których będzie można przesyłać m.in. wiadomości głosowe i
audiowizualne - wynika z raportu firm KPMG Advisory.

Sieci telekomunikacyjne NGN (ang. Next Generation Networking) to łącza nowej generacji, które mają być rozwijane w ciągu najbliższych 5-10 lat. Za ich pomocą będzie można przesyłać jednocześnie m.in. wiadomości głosowe i audiowizualne oraz udostępniać zasoby internetu.

Autorzy raportu uważają, że rozwojowi sieci telekomunikacyjnej pomogłoby opracowanie rządowej strategii rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej.

"Celem rządu powinno być stworzenie otoczenia prawnego i klimatu inwestycyjnego, który ułatwiłby uczestnikom rynku opracowanie polityki inwestycyjnej w perspektywie długoletniej" - czytamy w raporcie.

Analitycy uważają, że skala wymaganych inwestycji jest tak duża, iż "inwestorami mogą być wiodący operatorzy telekomunikacyjni", którym państwo zagwarantowałoby zyski z tych inwestycji.

Podkreślili jednocześnie, że ok. 25 proc. całkowitego PKB krajów Unii Europejskiej powstaje dzięki technologiom informacyjnym i telekomunikacyjnym.

Raport o stanie infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce został przygotowany przez firmę KPMG Advisory na zlecenie: Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Francuskiej Izby przemysłowo-Handlowej w Polsce oraz Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej.

Reprezentujący Amerykańską Izbę Handlową prezes Crowley Data Poland Jarosław Roszkowski powiedział, że dystans pomiędzy rozwojem infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce i innych krajach europejskich powiększa się na niekorzyść naszego kraju.

Dodał, że 40 proc. wzrostu efektywności gospodarki UE zależy od postępu w branży teleinformatycznej.

"Inwestowanie w te technologie zwraca się wielokrotnie (...). Obecnie te inwestycje (w Polsce - PAP) są zdecydowanie niewystarczające" - podkreślił.

Firma KPMG zatrudnia w 145 krajach ponad 123 tys. pracowników świadczących usługi doradcze. Zajmuje się m.in. badaniem sprawozdań finansowych, doradztwem podatkowym i finansowym oraz doradztwem w zakresie zarządzania ryzykiem i efektywnością przedsiębiorstw. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)