24-rzędowy siewnik John Deere. Wielka maszyna za wielką kwotę

24‑rzędowy siewnik John Deere. Wielka maszyna za wielką kwotę

Siewnik John Deere 1775NT. Maszyny rolnicze mogą być ogromne
Siewnik John Deere 1775NT. Maszyny rolnicze mogą być ogromne
Źródło zdjęć: © YouTube
04.06.2022 13:51, aktualizacja: 04.06.2022 14:27

Nowoczesne rolnictwo wymaga stosowania nowoczesnych, bardzo wydajnych maszyn. Przykładem takiego narzędzia jest siewnik do kukurydzy firmy John Deere. Pozwala obsiewać 24 rzędy jednocześnie.

Amerykańskie rolnictwo jest prowadzone na znacznie większą skalę niż polskie. Większe pola zachęcają gospodarzy do inwestycji w większy sprzęt. Taki, którego nad Wisłą nie ma zazwyczaj okazji podziwiać. Chodzi tu na przykład o ogromny siewnik John Deere 1775NT, który obsiewa jednocześnie 24 rzędy.

Zgodnie z informacjami podanymi przez serwis farmer.pl, narzędzie to jest szerokie na 18 metrów, co przekłada się na rozstaw rzędów na poziomie 75 centymetrów. Siewnik wyposażony jest w dwa zbiorniki na nasiona, które są w stanie pomieścić 3 tony kukurydzy. Ponadto w narzędziu można zainstalować zbiorniki na nawozy płynne.

Jedno napełnienie zbiorników na zboże ma wystarczyć na obsianie 100 hektarów pola. Aby dać wyobrażenie, o jakiej powierzchni mówimy, odpowiada ona blisko 143 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Pracę siewnika można zobaczyć na nagraniu udostępnionym na kanale bigtractorpower na YouTube.

Zawrotna cena maszyny rolniczej

Tak duży i wydajny siewnik ma też swoją cenę. Jego podstawowa wersja kosztuje ponad 240 tys. dolarów, czyli nieco ponad milion złotych. Z filmu dowiadujemy się, że w zestawie z ciągnikiem John Deere 9420R maszyna była w stanie w sześć dni zasiać kukurydzę na polach o łącznej powierzchni 450 hektarów.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)