Trwa ładowanie...
d38ux2o

200 zł za usunięcie danych ze strony. UOKiK idzie do prokuratury

Sprytny pomysł na biznes. Jedna z polskich firm żądała pieniędzy za usunięcie danych ze swoich portali. To pogwałcenie RODO, uważa UOKiK. I zawiadamia Prokuraturę Generalną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UOKIK
UOKIK (WP.PL)
d38ux2o

Jedna ze spółek, która działa na terenie Polski, domaga się 200 zł za usunięcie wpisu na swoich portalach, których posiada kilkanaście w swoim portfolio. Znajdują się tam dane osobowe lekarzy, prawników, przedsiębiorców czy fachowców świadczących różnego rodzaju usługi.

W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych spółka naruszyła nie tylko przepisy RODO, ale również Kodeksu karnego, czytamy w komunikacie. Wprowadza w błąd, informując osoby żądające realizacji praw przysługujących im na podstawie regulacji rozporządzenia o tym, że zmuszeni są oni do uiszczenia opłaty.

d38ux2o

Zdaniem Prezes UODO, prowadzi do podjęcia przez pokrzywdzonych niekorzystnej decyzji rozporządzającej w odniesieniu do ich mienia, co jest działaniem na niekorzyść tych osób.

Prezes UODO przekazał Prokuratorowi Generalnemu listę stron internetowych, którymi administruje spółka oraz wszystkie inne ustalenia organu ds. ochrony danych osobowych. Przekazano również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

d38ux2o

Podziel się opinią

Share
d38ux2o
d38ux2o
Więcej tematów