Trwa ładowanie...
d5iualj

200 zł za usunięcie danych ze strony. UOKiK idzie do prokuratury

Sprytny pomysł na biznes. Jedna z polskich firm żądała pieniędzy za usunięcie danych ze swoich portali. To pogwałcenie RODO, uważa UOKiK. I zawiadamia Prokuraturę Generalną.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
UOKIK
UOKIK (WP.PL)
d5iualj

Jedna ze spółek, która działa na terenie Polski, domaga się 200 zł za usunięcie wpisu na swoich portalach, których posiada kilkanaście w swoim portfolio. Znajdują się tam dane osobowe lekarzy, prawników, przedsiębiorców czy fachowców świadczących różnego rodzaju usługi.

W ocenie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych spółka naruszyła nie tylko przepisy RODO, ale również Kodeksu karnego, czytamy w komunikacie. Wprowadza w błąd, informując osoby żądające realizacji praw przysługujących im na podstawie regulacji rozporządzenia o tym, że zmuszeni są oni do uiszczenia opłaty.

d5iualj

Zdaniem Prezes UODO, prowadzi do podjęcia przez pokrzywdzonych niekorzystnej decyzji rozporządzającej w odniesieniu do ich mienia, co jest działaniem na niekorzyść tych osób.

Prezes UODO przekazał Prokuratorowi Generalnemu listę stron internetowych, którymi administruje spółka oraz wszystkie inne ustalenia organu ds. ochrony danych osobowych. Przekazano również zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

d5iualj

Podziel się opinią

Share

d5iualj

d5iualj
Więcej tematów