200 Megapikseli w 50‑megapikselowej lustrzance Hasselblada

200 Megapikseli w 50-megapikselowej lustrzance Hasselblada
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.05.2011 16:22, aktual.: 23.09.2011 14:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hasselblad wprowadza do sprzedaży nową, średnioformatową lustrzankę, która dzięki technologii Multi-Shot potrafi wykonać 200 -megapikselowe zdjęcie, dysponując 50-megapikselową matrycą.

Średnioformatowa lustrzanka cyfrowa Hasselblad H4D-200MS, która z powodu technicznych problemów dopiero teraz debiutuje na rynku, chociaż zaprezentowana została podczas ubiegłorocznych targów Photokina, korzysta z technologii Multi-Shot. Technika ta polega na umieszczeniu matrycy na piezoelektrycznym silniku, który delikatnie przesuwa sensor i stosuje wielokrotną ekspozycję.

Obraz
© (fot. Hasselblad)

Uzyskany w ten sposób obraz jest poprawiany przez oprogramowanie, w efekcie czego z matrycy o rozdzielczości 5. Megapikseli, po zastosowaniu 6-krotnej ekspozycji, uzyskujemy nawet 200-megapikselowe zdjęcie. Oczywiście, są też pewne niedogodności - jedną z nich jest ekstremalnie długi czas wykonywania zdjęcia, który oscyluje w granicach 20 - 30 sekund.
Co ciekawe, Hasselblad radzi wszystkim użytkownikom swojej lustrzanki, aby zamiast zapisywać fotografie na kartach CompactFlash, podłączyli do lustrzanki dysk twardy. Zdjęcia mogą mieć bowiem rozmiar nawet 60. MB.

Lustrzanka Hasselblad H4D-200MS kosztuje 4. tysięcy dolarów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (65)
Zobacz także