20 proc. państw na świecie jest zagrożone upadkiem ekosystemów. Najnowsze badanie
Według analizy szwajcarskiego towarzystwa reasekuracyjnego Swiss Re, jedna piąta krajów świata jest zagrożona załamaniem się ich ekosystemów z powodu uśmiercania dzikich zwierząt i niszczenia ich siedlisk – donosi The Guardian.
Naturalne "usługi", takie jak żywność, czysta woda i powietrze oraz ochrona przeciwpowodziowa są już zagrożone przez działalność człowieka. Według raportu Swiss Re ponad połowa światowego PKB – 42 bln dolarów (ok. 159 bln zł) – zależy od dobrze funkcjonującej wysokiej bioróżnorodności, ale ryzyko jej upadku rośnie.
Kraje takie jak Australia, Izrael i Republika Południowej Afryki znajdują się w ścisłej czołówce szwajcarskiego wskaźnika zagrożenia dla różnorodności biologicznej i usług ekosystemowych, przy czym Indie, Hiszpania i Belgia również mają powody do niepokoju. Kraje o wrażliwych ekosystemach i dużych sektorach rolnictwa, takie jak Pakistan i Nigeria, także zostały wyszczególnione.
Ekosystemy kluczowym aspektem gospodarki
– Jest to pierwszy wskaźnik, który łączy wskaźniki bioróżnorodności i ekosystemów w celu porównania ich na całym świecie, a następnie konkretnie łączy je z gospodarkami tych miejsc – powiedział o analizie Swis Re Jeffrey Bohn, główny urzędnik ds. badań.
Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"
Wskaźnik ten został opracowany, aby pomóc ubezpieczycielom w ocenie ryzyka związanego z ekosystemami przy ustalaniu składek dla przedsiębiorstw. Bohn stwierdził, że może on mieć szersze zastosowanie, ponieważ "pozwala przedsiębiorstwom i rządom uwzględniać bioróżnorodność i ekosystemy w ich decyzjach gospodarczych".