20 lat więzienia dla moderatora czarnego rynku. Wpadł przez brodę i emoji

20 lat więzienia dla moderatora czarnego rynku. Wpadł przez brodę i emoji
Źródło zdjęć: © Instagram | Vallerius
Arkadiusz Stando

11.10.2018 09:32, aktual.: 12.10.2018 08:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na pierwszy rzut oka wygląda jak typowy hipster z długą brodą. Prezentuje się jak miły, wesoły człowiek. W rzeczywistości okazał się być poszukiwanym przez policję handlarzem.

36-letni Francuz Gal Vallerius był jednym z bardziej popularnych handlarzy narkotyków w tzw. darknecie. To część internetu, do której nie wejdziesz przez zwykłą przeglądarkę. To wysoce szyfrowana sieć wymagająca odpowiedniego oprogramowania. Dzięki temu osoby z niej korzystające są praktycznie nie do namierzenia. Ale, jak pokazał Francuz, łatwo sobie strzelić w stopę.

W darknecie był znany pod pseudonimem "OxyMonster". Handlarz nie krył się z tą ksywką na portalach społecznościowych. Każdy mógł go znaleźć na Twitterze czy Instagramie, zobaczyć jego zdjęcia i posty. Jednak korzystanie z tego samego nicku nie jest dowodem na bezpośrednie połączenie tych dwóch osobowości.

Służby specjalne, obserwując jego konta na portalach społecznościowych, porównały styl pisania, składnię i słownictwo, z jakiego "OxyMonster" korzysta do tych, których osoba o takiej samej ksywce używa na forum w darknecie. Agenci znaleźli kilka powtarzających się schematów: podwójne wykrzykniki, częste korzystanie z emotki "cheers", bardzo dużo cudzysłowów i wiele postów w języku francuskim. Przez jakiś czas był moderatorem narkotykowego marketu. Z tego względu od czasu do czasu zajmował się pisaniem do użytkowników anonimowego serwisu, a więc "materiału badawczego" dla służb było jeszcze więcej.

OxyMonster na imprezie dla brodaczy

W sierpniu 2017 roku Gal Vallerius wybrał się do Stanów Zjednoczonych na międzynarodowe mistrzostwa brodaczy i wąsaczy. Zresztą jeździł na tę imprezę regularnie. Mamy wideorelację z jej edycji z 2015 roku. Bohatera tego artykułu można zobaczyć na początku filmu, stoi w rzędzie brodaczy pierwszy od prawej.

Wizytą chwalił się też wtedy na Instagramie.

Obraz
© Instagram.com

Jego kłopoty zaczęły się właśnie przez portale społęcznościowe. Z Instagrama i Twittera agenci DEA, czyli amerykańskiej agencji antynarkotykowej, dowiedzieli się, że "OxyMonster" przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych, a konkretnie w Austin. Postanowili złożyć mu wizytę i trafili w dziesiątkę.

36-latek zabrał bowiem ze sobą do USA laptopa, z którego korzystał do logowania w darknecie. A na nim zapisane wszystkie loginy do kont "OxyMonster". Stały się niezłomnym dowodem w sprawie. Dokumenty dotyczące sprawy zostały opublikowane, zobaczycie je pod tym adresem.

Sąd federalny skazał Gala Valleriusa na 20 lat więzienia. Oprócz tego "OxyMonster" został zmuszony do oddania wszystkich swoich bitcoinów wartych w sumie ok. 1 miliona dolarów. Jeśli zgodzi się na współpracę, być może wyrok zostanie zmniejszony. Wątpliwym jednak jest, żeby Gal był w stanie podać jakiekolwiek informacje o swoich współpracownikach. Z pewnością nigdy nie widział ich na oczy.

Co ciekawe, Vallerius ma do wyboru trzy miejsca do odsiadki. Jest obywatelem Wielkiej Brytanii, Francji oraz Izraela. Podczas ogłoszenia wyroku w sądzie podobno narzekał, że nie może zostać w Stanach Zjednoczonych. - To pech, że nie mogę nacieszyć się tym pięknym krajem i wszystkim, co ma do zaoferowania - mówił Vallerius.