16 rdzeni nie lepsze od 2
Badania przeprowadzone w Narodowych Laboratoriach Sandia dowodzą, że nie można bezkarnie mnożyć rdzeni w pojedynczych układach scalonych. W tym wypadku więcej nie zawsze oznacza lepiej.
Zespół Narodowych Laboratoriów Sandia ( USA, Kalifornia ) przeprowadził symulację wzrostu wydajność pojedynczego układu, przez stopniowe zwiększanie w nim liczby rdzeni. Symulacja wykazała znaczący wzrost wydajności przy przeskoku z dwóch do czterech rdzeni. Po zwiększeniu ilości rdzeni z czterech do ośmiu, przyrost wydajności był już niewielki. Układ z 16 rdzeniami wykazał się wydajnością na poziomie układu z dwoma rdzeniami.
Powodem takiej reakcji była ograniczona przepustowość pamięci oraz konflikt rdzeni przy próbie dostępu do magistrali. Aby wyjaśnić tą sytuację, pracownicy laboratorium sięgnęli do prostej analogii. Gdy znajdujesz się w sklepie, a zamiast jednego sprzedawcy obsługuje cię dwóch, proces kupowania może przebiegać szybciej. Gdy jednak liczba sprzedawców przy ladzie zwiększy się do pewnego poziomu, zaczną oni sobie wzajemnie przeszkadzać, a proces obsługi klienta ulegnie zakłóceniu.
Więcej informacji na temat symulacji można znaleźć na stronie Sandia National Laboratories - http://www.sandia.gov/news/resources/releases/2009/multicore.html ( w języku angielskim ).