16 rdzeni nie lepsze od 2

16 rdzeni nie lepsze od 2

16 rdzeni nie lepsze od 2
21.01.2009 19:33, aktualizacja: 22.01.2009 09:51

Badania przeprowadzone w Narodowych Laboratoriach Sandia dowodzą, że nie można bezkarnie mnożyć rdzeni w pojedynczych układach scalonych. W tym wypadku więcej nie zawsze oznacza lepiej.

Zespół Narodowych Laboratoriów Sandia ( USA, Kalifornia ) przeprowadził symulację wzrostu wydajność pojedynczego układu, przez stopniowe zwiększanie w nim liczby rdzeni. Symulacja wykazała znaczący wzrost wydajności przy przeskoku z dwóch do czterech rdzeni. Po zwiększeniu ilości rdzeni z czterech do ośmiu, przyrost wydajności był już niewielki. Układ z 16 rdzeniami wykazał się wydajnością na poziomie układu z dwoma rdzeniami.

Obraz
© (fot. Sandia National Laboratory)

Powodem takiej reakcji była ograniczona przepustowość pamięci oraz konflikt rdzeni przy próbie dostępu do magistrali. Aby wyjaśnić tą sytuację, pracownicy laboratorium sięgnęli do prostej analogii. Gdy znajdujesz się w sklepie, a zamiast jednego sprzedawcy obsługuje cię dwóch, proces kupowania może przebiegać szybciej. Gdy jednak liczba sprzedawców przy ladzie zwiększy się do pewnego poziomu, zaczną oni sobie wzajemnie przeszkadzać, a proces obsługi klienta ulegnie zakłóceniu.

Więcej informacji na temat symulacji można znaleźć na stronie Sandia National Laboratories - http://www.sandia.gov/news/resources/releases/2009/multicore.html ( w języku angielskim ).

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)