15 sierpnia. Defilada 2019. Podsumowanie uroczystości w Katowicach

15 sierpnia. Defilada 2019. Podsumowanie uroczystości w Katowicach

15 sierpnia. Defilada 2019. Podsumowanie uroczystości w Katowicach
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
16.08.2019 14:19

15 sierpnia 2019 roku odbyły się w Katowicach uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. W defiladzie pod hasłem "Wierni Polsce" przeszło ponad 2500 żołnierzy i przejechało 185 pojazdów. Na niebie pojawiło się ponad 60 statków powietrznych. W uroczystościach udział wzięli m.in. prezydent, premier i szef MON.

Nie w Warszawie a w Katowicach odbyły się tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. Taką decyzję w związku z 100 rocznicą wybuchu pierwszego Powstania Ślaskiego podjął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W defiladzie na Górnym Śląsku udział wzięło 2500 żołnierzy i najważniejsze osoby w państwie.

Uroczysta defilada przeszła ulicami Katowic

Zakończyła się defilada wojskowa "Wierni Polsce". Ulicami Katowic przeszło ponad 2500 żołnierzy, przejechało 185 pojazdów, a w niebo wzbiło się ponad 60 statków powietrznych. Obok żołnierzy przejechały m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta oraz czołgi Leopard 2. W powietrznej części defilady zostały zaprezentowane myśliwce F–16, samoloty TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346, a także śmigłowce Mi–2, W–3 Sokół i Mi-17.

Trasa defilady rozpoczęła się się przy ul. Bagiennej i przeszła przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie udała się na północ aleją Korfantego. Do rozformowania wojsk doszło na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu uroczystego przemarszu, przed budynkiem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbył się piknik pod hasłem "Wierni Polsce".

Z powodu obchodów uroczystości mieszkańcy Katowic narażeni byli na zmiany w rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej oraz zamknięcia niektórych ulic. Utrudnienia w ruchu drogowym występowały od środy 14 sierpnia.

Defilada 2019. Przemówienia polityków

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się wręczeniem odznaczeń na placu Chrobrego. Uroczystą defiladę poprzedziły przemówienia najważniejszych osób w państwie.

Dzięki postawie naszych dziadów i pradziadów nawała bolszewicka została zatrzymana
Szef MON, Mariusz Błaszczak

Po podziękowaniach za służbę od ministra obrony narodowej, głos zabrał prezes rady ministrów Mateusz Morawiecki.

To nasi wspaniali bohaterowie, żołnierze, ale i gimnazjaliści, studenci, chłopi i robotnicy z Bitwy Warszawskiej, którzy powstrzymali czerwoną zarazę, którzy szli na Warszawę, Berlin, Paryż, obronili wtedy losy Polski i świata
premier, Mateusz Morawiecki

Przed rozpoczęciem defilady swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Odniósł się w nim do plotek na temat obniżania uposażeń emerytalnych dla żołnierzy.

Proszę, by tego rodzaju kłamliwymi argumentami nie posługiwać się w kampanii, bo to jest ohydne i nieprzyzwoite
prezydent RP Andrzej Duda

Defilada wojskowa w Katowicach przyciągnęła tłumy, nie tylko mieszkańców miasta. Aby wziąć udział w tych wyjątkowych wydarzeniach Polacy przyjeżdżali nawet z najdalszych zakątków kraju. Widowisko było transmitowane na największych stacjach telewizyjnych i łącznie obejrzało je miliony widzów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)