13 marca 1989 roku burza słoneczna wywołała 12-godzinną awarię prądu. Dziś to zdarzenie znane jest jako "Quebec Blackout"

13 marca 1989 roku burza słoneczna wywołała 12‑godzinną awarię prądu. Dziś to zdarzenie znane jest jako "Quebec Blackout"

13 marca 1989 roku burza słoneczna wywołała 12-godzinną awarię prądu. Dziś to zdarzenie znane jest jako "Quebec Blackout"
Źródło zdjęć: © NASA
Bolesław Breczko
21.11.2016 16:08, aktualizacja: 21.11.2016 17:23

13 marca 1989 roku w całej prowincji Quebec w Kanadzie zgasło światło. Chociaż przerwy w dostawach prądu w Ameryce Północnej nie są niczym niezwykłym, w tym przypadku było inaczej. Tym razem wyłączenie prądu było skutkiem słonecznej burzy.

10 marca 1989 astronomowie zaobserwowali ogromną eksplozję na powierzchni Słońca. W ciągu kilku minut wypuściło obłok gazu o wadze miliardów ton. Była to eksplozja porównywalna z jednoczesnym wybuchem tysięcy bomb atomowych. Obłok gazu popędził w stronę Ziemi z ogromną prędkością. Rozbłysk słoneczny, który towarzyszył eksplozji, spowodował zakłócenie fal radiowych, a Radio Wolna Europa przestało odbierać w Rosji. Wtedy myślano, że blokada radia to działanie Kremla.

12 marca chmura słonecznej plazmy zderzyła się z polem magnetycznym Ziemi. Skutkiem tego była zorza polarna, którą widziano nawet na Florydzie i na Kubie. Zaburzenia magnetyczne były tak silne, że 13 marca sieć energetyczna Quebecu przestała działać na 12 godzin. Zamknięte zostało metro w Motrealu, a także lotnisko Dorval. Wyładowanie dotknęło nie tylko część Kanady. Problemy z sieciami energetycznymi miały też stany Nowy Jork i Nowa Anglia w USA, a satelity i wahadłowiec Discovery zanotowały liczne anomalie. Problem zniknął tak samo nagle jak się pojawił.

Od tamtego czasu „blackout w Quebec” zyskał legendarny status, zwłaszcza wśród naukowców. Jest dramatycznym przykładem na to, jak ogromną siłę mają słoneczne burze i jak bardzo potrafią oddziaływać na ludzkość. Na szczęście burza, której efekty dotrą do Ziemi w najbliższych dniach nie będzie aż tak silna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (72)