12-latka w teście IQ uzyskała lepszy wynik niż Albert Einstein i Stephen Hawking

12‑latka w teście IQ uzyskała lepszy wynik niż Albert Einstein i Stephen Hawking

12-latka w teście IQ uzyskała lepszy wynik niż Albert Einstein i Stephen Hawking
Źródło zdjęć: © Relacje WP | Rose Braverman
08.05.2017 14:07

Rajgauri Pawar – 12-latka z Indii osiągnęła w teście badającym iloraz inteligencji wynik 162. To dwa punkty więcej niż Albert Einstein i Stephen Hawking.

Rajgauri podeszła w kwietniu do testu organizowanego przez brytyjski oddział Mensy w Manchesterze. Okazało się, że uzyskała najwyższy w historii wynik wśród osób poniżej 18 roku życia. Oznacza to także, że znalazła się wśród 1 proc. osób, które do testu przystąpiły i osiągnęły wynik pozwalający na nazwanie go geniuszem (przyjmuje się, że granica ta to 140 pkt).

Zdaniem Mensy – największego i najstarszego stowarzyszenia zrzeszającego osoby bardzo wysokim ilorazie inteligencji, podobnym wynikiem może się pochwalić tylko 20 000 osób na całym świecie.

Sama Pawar uzyskany przez siebie wynik komentuje z dystanem - przed testem czułam się nieco zdenerwowana, ale było w porządku i jestem bardzo zadowolona, że poszło mi tak dobrze – powiedziała w rozmowie z Times of India.

Często uważa się, że testy IQ nie są najlepszą metodą sprawdzania inteligencji człowieka. Wskazuje się, że można wyróżnić więcej niż jeden typ inteligencji. Jako alternatywę proponuje się sprawdziany badające 8 rodzajów inteligencji (logiczno-matematyczną, językową, przyrodniczą, muzyczną, przestrzenną, cielesno-kinestetyczną, interpersonalną oraz intrapersonalną).

Stowarzyszenie Mensa w Polsce dyplomatycznie używa określenia, że wysoki wynik uzyskany w przeprowadzonym przez tę organizację teście „prawdopodobnie dowodzi sporej prędkości przebiegu naszych procesów myślowych.”

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)