111 mln euro kary. Firmy wymuszały wyższe ceny sprzętu w internecie

111 mln euro kary. Firmy wymuszały wyższe ceny sprzętu w internecie

111 mln euro kary. Firmy wymuszały wyższe ceny sprzętu w internecie
Źródło zdjęć: © Fotolia
Adam Bednarek
25.07.2018 09:47

Niektórzy mają wrażenie, że ceny produktów w sieci bywają wyższe niż w sklepach. W przypadku kilku firm z branży technologicznej rzeczywiście tak było - Komisja Europejska ukarała Asusa, Denona & Marantza, Philipsa i Pioneera.

Największą karę – ponad 63 mln euro – dostał Asus, następnie Philips (29,8 mln euro), Pioneer (10 mln) euro oraz Denon & Marantz (7,7 mln euro).

Powód? Ze śledztwa Komisji Europejskiej wynikało, że producenci wymuszali na sprzedawcach internetowych podnoszenie cen. Jeśli jakiś z nich zdecydował się sprzedawać produkt za tanio - wystarczyło obniżyć kwotę nawet o 1 euro - natychmiast spotykał się z reakcją producenta. Ci grozili wstrzymanie dostaw. W wyniku takich praktyk, ceny urządzeń kuchennych, suszarek do włosów, notebooków, komputerów czy słuchawek mogły wzrosnąć nawet o 100 euro.

Zdaniem KE, interwencje ograniczyły konkurencję między detalistami i doprowadziły do wzrostu cen.

Proceder trwał przez cztery lata, a zakończył się w 2015 roku. Wówczas Komisja Europejska przeprowadziła kontrole. Firmy przyznały się do łamania prawa, co spowodowało, że kary były nieco niższe, niż pierwotnie zakładano.

Z informacji KE wynika, że praktyki producentów dotyczyły rynku Europy Zachodniej. Więcej płacili mieszkańcy Niemiec, Holandii, Francji, Włoch, Hiszpanii czy krajów skandynawskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)