11 powodów, dla których warto kupić nową kartę graficzną

11 powodów, dla których warto kupić nową kartę graficzną

11 powodów, dla których warto kupić nową kartę graficzną
08.10.2009 15:31, aktualizacja: 08.10.2009 15:51

Prezentujemy 11 najważniejszych powodów, dla których warto kupić kartę graficzną zgodną z technologią Microsoft DirectX 11 do komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 7

11. Standard Shader Model 5.0
Jak to działa: Najnowszy język obliczania i cieniowania opracowany przez firmę Microsoft, wyposażony w nowy, bardziej elastyczny zestaw instrukcji. Ponadto wykorzystuje on model programowania obiektowego, co pozwala na uproszczenie opracowywania kodu.
Zaleta: Łatwość użycia pozwala twórcom oprogramowania przechodzić z technologii DirectX 9 do DirectX 11. która jest już w powszechnym użyciu.

10. Zwiększona płynność animacji
Jak to działa: Funkcje takie, jak DirectCompute 11, kompresja tekstur oraz teselacja zapewniają bardziej płynne odtwarzanie animacji na sprzęcie zgodnym z technologią DirectX 11.
Zaleta: Bardziej płynne animacje w grach. Dla przykładu: po zastąpieniu technologii DirectX 10.1 technologią DirectX 11 wydajność animacji w grze BattleForge zwiększa się nawet o 30%!

Obraz
© (fot. wp.pl)

9. Teselacja
Jak to działa: Duże wielokąty są dzielone na większą liczbę mniejszych, co zapewnia dokładniejsze odwzorowanie szczegółów obrazu.
Zaleta: Obiekty w grach są lepiej wygładzone i bardziej realistyczne, a postacie bardziej naturalne.

8. Interfejs DirectCompute 11 w grach
Jak to działa: Interfejs DirectCompute 11 obejmuje nowe technologie graficzne takie, jak Image Process & Filtering, Order-Independent Transparency (OIT), Shadow Rendering, Physics, Artificial Intelligence (AI) i Ray-tracing. Pozwala także twórcom gier w łatwy sposób przenosić obciążenie z procesora na kartę graficzną.
Zaleta: Bardziej realistyczne efekty trójwymiarowe, np. ogień, dym, włosy, liście itp. Bardziej dynamiczne środowisko pozwalające uzyskać fascynujące efekty w grach.

7. Szybsze przetwarzanie codziennych zadań dzięki interfejsowi DirectCompute 11
Jak to działa: W systemie Windows 7 interfejs DirectCompute 11 umożliwia przyspieszenie wielu aplikacji, wykorzystując ogromną moc przetwarzania równoległego oferowaną przez karty graficzne.
Zaleta: Konwersja plików multimedialnych do różnych rozmiarów i formatów (transkodowanie) w systemie Windows 7 jest szybsza niż w poprzednich wersjach systemu operacyjnego Windows.

6. Wielowątkowość
Co to jest: Dzięki obsłudze wielowątkowości interfejs DirectX 11 pozwala grom uruchomionym w systemie operacyjnym Windows 7 podzielić przetwarzanie zadań na kilka rdzeni procesora oraz kart graficznych, co umożliwia wykorzystanie dostępnej mocy komputera na poziomie procesora i karty graficznej.
Zaleta: Większa liczba klatek na sekundę i bardziej realistyczna rozgrywka.

5. Kompresja tekstur
Jak to działa: Interfejs DirectX 11 jest wyposażony w nową technologię służącą do kompresji i dekompresji danych tekstur, w tym danych renderowania HDR, co pozwala na zminimalizowanie rozmiaru danych oraz zużycia pamięci.
Zaleta: Większa wydajność dzięki wykorzystaniu mniejszej ilości pamięci lub większa liczba odtwarzanych szczegółów bez zwiększenia obciążenia pamięci graficznej.

4. Przetwarzanie końcowe obrazu
Jak to działa: Przetwarzanie końcowe oznacza przetwarzanie obrazu po zakończeniu renderowania 3D. Jest to cały zestaw efektów mających na celu zwiększenie realizmu sceny 3D.
Zaleta: Obrazy trójwymiarowe są bardziej realistyczne niż kiedykolwiek. Musisz to sam zobaczyć, aby uwierzyć.

3. Ujednolicona obsługa sterowników
Jak to działa: W celu zapewnienia maksymalnej prostoty sterowniki ATI Catalyst zaprojektowano w taki sposób, aby umożliwić ujednoliconą instalację sterowników w systemach operacyjnych Windows 7 i Windows Vista.
Zaleta: Wyjątkowa stabilność oraz lepsza wydajność gier w systemie Windows 7.

2. Gry wykorzystujące interfejs DirectX 11
Jak to działa: Twórcy najlepszych gier już zapewniają obsługę interfejsu DirectX 11, pomimo tego, że interfejs jest we wczesnej fazie cyklu życia. Opracowywanych jest około 20 tytułów wykorzystujących ten interfejs. Należą do nich:
- BattleForge (EA Phenomic)
- S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat (GSC Gameworld)
- Dirt2 (Codemasters)
- Lord of the Rings Online (Turbine)
- Dungeons and Dragons Online: Eberron Unlimited (Turbine)
- Aliens vs. Predator (Rebellion)
- Genghis Khan (Kylin)
Zaleta: Bardziej wciągające efekty w grach oraz szybsze wyświetlanie klatek dzięki wykorzystaniu karty graficznej ATI Radeon HD serii 5800. interfejsu DirectX 11 oraz system operacyjnego Windows 7.

1. Tylko interfejs DirectX 11 pozwala w pełni wykorzystać cały potencjał systemu operacyjnego Windows 7
Jak to działa: DirectX 11 to najnowszy interfejs firmy Microsoft służący do programowania aplikacji, który umożliwia wykorzystanie najbardziej zaawansowanych możliwości najnowszych kart graficznych i który będzie stanowić główny element nowego systemu Windows 7.
Zaleta: Pełne wykorzystanie możliwości systemu operacyjnego Windows 7, dzięki wykorzystaniu karty graficznej ATI Radeon HD serii 5800 obsługującej interfejs DirectX 11:
- Niewiarygodna prędkość przetwarzania danych i wydajność
- Zadziwiająca jakość obrazu
Niezwykła stabilność

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)