102-karatowy brylant trafił na aukcję. Jego cena może sięgnąć nawet 30 milionów dolarów

102‑karatowy brylant trafił na aukcję. Jego cena może sięgnąć nawet 30 milionów dolarów

Ważący 102 karaty brylant trafił na aukcję.
Ważący 102 karaty brylant trafił na aukcję.
Źródło zdjęć: © YouTube
Michał Prokopowicz
21.09.2020 13:27

Ważący 102 karaty brylant pochodzący z Kanady trafił na aukcję w Sotheby's, która zakończy się 5 października w Hongkongu. Jego cena może osiągnąć od 12 do 30 milionów dolarów.

102-karatowy brylant jest wielkości małego jajka i takiej czystości, że jest zaliczany do klasy IIa. Kwalifikuje się do niej jedynie 2 procent wszystkich diamentów - przypomina główny kanadyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny CBC.

Przepiękny brylant pochodzi z Kanady. Dwa lata temu w tamtejszej kopalni Victor Mine znaleziono 271-karatowy diament. To właśnie z niego wycięto mniejszy, owalny kamień, który po trwającym rok szlifowaniu trafił na rozpoczętą w tym tygodniu aukcję w Sothebys’s, która zakończy się 5 października w Hongkongu.

Według szacunków, nowy właściciel będzie musiał zapłacić za niego od 12 do 30 milionów dolarów.

Spektakularny brylant nie jest rekordowych rozmiarów. Niewiele większy okaz został sprzedany siedem lat temu za 30 milionów dolarów. Do tej pory najdroższym zakupionym na aukcji brylantem jest 59-karatowy Pink Star. Jego cena wyniosła aż 83 miliony dolarów.

Kopalnia, w której wydobyto diament została zamknięta w ubiegłym roku. Według raportów, w Victor Mine wydobyto diamenty o łącznej wadze ponad 8 mln karatów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)