1000 razy szybsze przesyłanie niż przez Bluetooth 2.0

1000 razy szybsze przesyłanie niż przez Bluetooth 2.0

1000 razy szybsze przesyłanie niż przez Bluetooth 2.0
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.05.2012 11:10

VIRTUS jest w stanie przesyłać dane z prędkością 2 Gb/s przy minimalnym zapotrzebowaniu na energię.

VIRTUS to nowa technologia bezprzewodowego przesyłania danych, która może osiągać prędkości na poziomie 2 Gigabitów na sekundę. To oznacza, że 8-gigabajtowy film prześlemy między dwoma mobilnymi urządzeniami w zaledwie 3. sekund. Sam układ jest w zasadzie mikrochipem, który transmituje dane w dużych pakietach za pomocą fal milimetrowych (EHF - Extremely High Frequency). Chipset, który pracuje w częstotliwości 60 GHz, składa się z trzech komponentów - anteny, transceivera (nadajnik + odbiornik) oraz procesora sygnału. Zastosowań dla nowej technologii jest cała masa, zaczynając od komunikacji między urządzeniami mobilnymi, przez streaming materiałów filmowych w rozdzielczości HD, a kończąc na multi-playerowej grze w czasie rzeczywistym.

Dla porównania, w standardzie Bluetooth 2.0 dane przesyłamy z prędkością 2 Mb/s, przez Bluetooth 3.0 -z transferem 2. Mb/s, a przy pomocy Bluetootha 3.1 prędkość przesyłu wynosi 40 Mb/s. W technologii VIRTUS, uzyskiwane prędkości to około 2048 Mb/s.

Za nowym układem stoi zespół z singapurskiego Nanyang Technological University, pod przewodnictwem profesora Yeo Kiat Senga.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Galaxy S III w rękach pierwszych klientów!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)