1000 razy szybsze połączenia bezprzewodowe stały się możliwe

1000 razy szybsze połączenia bezprzewodowe stały się możliwe

1000 razy szybsze połączenia bezprzewodowe stały się możliwe
Źródło zdjęć: © Alessio Milan / CC
08.03.2012 14:04, aktualizacja: 08.03.2012 14:47

Technologia LTE, którą możemy się cieszyć od jakiegoś czasu, pozwala na zdecydowanie szybszy transfer danych niż w przypadku połączeń 3G. Ale jest niczym w porównaniu z połączeniami teraherzowymi opracowywanymi na University of Pittsburgh.

Współczesna komunikacja bezprzewodowa operuje w paśmie gigaherzowym. Jednak zespół badaczy, pod kierunkiem profesora fizyki i chemii Hrvoje’a Peteka, zaprezentował metodę transmisji danych w paśmie o jednostkę wyższym, pomiędzy podczerwienią a mikrofalami. Zespołowi udało się uzyskać „częstotliwości wyższe niż 10. THz dzięki zsynchronizowanym ruchom atomów w półprzewodniku z kryształu krzemu.” Choć podczas samej prezentacji zespół osiągnął częstotliwość 15,6 THz.

Optyczny grzebień częstości tej technologii powstaje z podziału widma światła na równe „porcje”, które mogą mieć różne zastosowania –. w tym wypadku stosuje się je do transmisji danych.

_ - Umiejętność modulowania światła na tych częstotliwościach może zaowocować zwiększeniem ilości transmitowanych danych nawet 1000 razy w porównaniu do technologii stosowanych dzisiaj _ - oświadczył Petek.

University of Pittsburgh opisuje odkrycie w taki sposób:

-_ By zbadać właściwości optyczne kryształu krzemu, Petek, wraz z zespołem, badali zmiany we współczynniku odbicia i stanie wzbudzenia po potraktowaniu obiektu silnym laserem. Zespół zauważył, że po osiągnięciu stanu wzbudzenia częstotliwość odbitego światła oscylowała w okolicach 15,6 THz, czyli najwyższej mechanicznej częstotliwości ruchów atomów wewnątrz kryształu krzemu. Oscylacja ta spowodowała dalszą zmianę w absorpcji i współczynniku odbicia światła, zwielokrotniając częstotliwość ruchów nawet siedmiokrotnie i generując optyczny grzebień częstości większy niż 100 THz. Petek i jego zespół jako pierwsi byli w stanie zaobserwować powstawanie tak dużego grzebienia częstości. _

Wiem, ze technologia ta nie wyszła na razie z laboratorium, ale jeśli kiedykolwiek uda się ją wprowadzić na rynek, użytkownicy będą mogli cieszyć się bezprzewodowym transferem danych o przepływności światłowodu. Oczywiście jeśli do tego czasu nie uda im się w jakiś sposób zwiększyć oscylacji atomów do rzędu petaherzów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)