100 lat temu Albert Einstein zmienił świat. Potwierdzono ogólną teorię względności

Minęło już 100 lat, odkąd udało się potwierdzić jedną z najważniejszych w fizyce teorii. Na pewno o niej słyszeliście. Chodzi o wymyśloną przez Einsteina ogólną teorię względności.

100 lat temu Albert Einstein zmienił świat. Potwierdzono ogólną teorię względności
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | Wikimedia
Arkadiusz Stando

29 maja 1919 roku około godziny 14, w środku dnia, nad Wyspą Książęcą (zachodnia Afryka) zapanowała nagła ciemność. Księżyc całkowicie zasłonił Słońce, jakby zapadła noc. Naukowcy pod wodzą Arthura S. Eddingtona nie zwlekali. To był ten moment, na który Brytyjczycy czekali od lat. Mieli szansę przetestować ogólną teorię względności, opracowaną przez Alberta Einsteina.

Badanie na Wyspie Książęcej polegało na sfotografowaniu gwiazd z gromady Hiady, wznajdujących się tuż przy obrębie zakrytego Słońca. Wynik tego eksperymentu zmienił spojrzenie na fizykę oraz technologię aż do dziś. Światło emitowane przez gwiazdy ulegało zakrzywieniu, co było wystarczającym potwierdzeniem dla ogólnej teorii względności.

W tym samym czasie, towarzysz Eddingtona przeprowadził identyczne badanie, ale kilka tysięcy kilometrów dalej. Andrew Crommelin równolegle obserwował zaćmienie i wykonał pomiary w północnej Brazylii. Kiedy obaj powrócili do Londynu i przedstawili wyniki badań w Towarzystwie Królewskim, wszystko już było jasne. Następnego dnia Einstein był już nowym ojcem fizyki a "mechanika Newtona została obalona".

Zobacz też wideo: "Oumuamua - pierwszy posłaniec. Niezwykłe odkrycie naukowców"

Sam Einstein miał sporo wątpliwości, co do swojej teorii. Wydawał się w nią nie wierzyć, mówiąc: "Jeżeli teoria względności okaże się prawdziwa, to Niemcy nazwą mnie wielkim Niemcem, Szwajcarzy - Szwajcarem, a Francuzi - wielkim uczonym. Jeżeli natomiast teoria względności okaże się błędna, wtedy Francuzi nazwą mnie Szwajcarem, Szwajcarzy - Niemcem, a Niemcy - Żydem"

Co dało nam potwierdzenie ogólnej teorii względności?

Właściwie, to po trochu zmieniliśmy spojrzenie na wszystko. Ale najważniejszym elementem było lepsze zrozumienie zasad, jakimi rządzi się kosmos. Zmieniliśmy sposoby osbserwacji, pojmowanie grawitacji oraz czasoprzestrzeni. To ostatnie słowo powstało dopiero dzięki Einsteinowi.

Ogólna teoria względności Einsteina przyczniła się między innymi do odkrycia czarnych dziur, stworzenia zegarów atomowych, systemu GPS i wiele innych. Zaczęły się także marzenia. Teoria otworzyła nam oczy na możliwości takie jak podróże w czasie czy hipernapędy, opisywane wielokrotnie w powieściach sci-fi. Co prawda, sama teoria przeczy absolutnie ich istnieniu. Einstein twierdził, że nie możemy przekroczyć prędkości światła.

Teorię Einsteina swego czasu w jednym zdaniu streścił prof. John Wheeler: "Przestrzeń mówi materii, jak ma się poruszać, a materia mówi przestrzeni, jak ma się zakrzywiać"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (68)