100 dronów w powietrznym tańcu. Efekt zapiera dech w piersiach

100 dronów w powietrznym tańcu. Efekt zapiera dech w piersiach

100 dronów w powietrznym tańcu. Efekt zapiera dech w piersiach
Źródło zdjęć: © Intel
15.01.2016 12:35, aktualizacja: 15.01.2016 13:32

Intel we współpracy z austriacką firmą Ars Electronica zorganizował pokaz, który udowodnić miał, że drony nie muszą się kojarzyć tylko z wojną czy niebezpieczeństwem. 100 bezzałogowych maszyn, "tańczących" synchronicznie do V symfonii Beethovena, pokazuje, że nowoczesna technologia może być również niesamowicie piękna.

Intel zorganizował pokaz m.in. po to, by "pochwalić się" kupioną na początku stycznia niemiecką firmą Ascending Technologies. Ta produkująca niewielkie, bezzałogowe maszyny spółka, przygotowała 100 dronów ważących po ok. 0,7 kg każdy. Dodatkowo, wyposażono je w diody LED, tak by były dobrze widoczne na tle nocnego nieba.

Tak przygotowane maszyny wzniosły się na wysokość ok. 100 metrów, gdzie rozpoczęły poruszanie się po zaprogramowanych wcześniej trasach w takt V symfonii Beethovena. Poniżej zobaczyć możecie, jak wyglądały przygotowania do tego niezwykłego pokazu oraz samo wydarzenie:

Sukces pokazu ma znaczenie nie tylko artystyczne. Udowadnia on przede wszystkim skuteczność technologii, opracowanej przez Intela we współpracy z Ascending Technologies. Tzw. "drony precyzyjne", dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, są w stanie poruszać się po bardzo dokładnie określonych trasach. Umożliwi to ich wykorzystanie w budownictwie, podczas inspekcji mostów czy tuneli, a także do skomplikowanych operacji wojskowych.

Przy okazji całego wydarzenia Intelowi udało się również pobić rekord Guinessa w kategorii największej liczby bezzałogowych maszyn powietrznych znajdujących się jednocześnie w powietrzu. Cóż, gratulujemy. To przecież co roku jedna z najcięższych kategorii!

_ Dominik Gąska _

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)