10 rozszerzeń dla Chrome'a bez których trudno się obejść

10 rozszerzeń dla Chrome'a bez których trudno się obejść
Źródło zdjęć: © Google

22.02.2010 13:30, aktual.: 22.02.2010 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wraz ze opublikowaniem stabilnej wersji przeglądarki Chrome 4.0 jej użytkownicy, wzorem osób korzystających z Firefoksa mogli wreszcie zacząć korzystać z systemu rozszerzeń. To nieduże programy, które wprowadzają ciekawe i przydatne funkcjonalności do przeglądarki. Jest ich już ponad 2 tys. i ich liczba stale rośnie. Spośród nich wybraliśmy 10, które naprawdę mogą się przydać.

System rozszerzeń Chrome'a ma jedną przewagę nad swoim odpowiednikiem w Firefoksie - to prostota zarządzania. Po instalacji nie trzeba restartować przeglądarki, a jeśli rozszerzenie nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, jedno kliknięcie wystarczy by wtyczki się pozbyć.

Obraz
© (fot. PC World)

Rozszerzenia do tej pory były domeną Firefoksa. Wiele osób decydowało się na korzystanie z przeglądarki opracowanej przez Fundację Mozilla, nie ze względów ideologicznych, ale stricte praktycznych. Szczególnie istotną rolę odegrało tu jedno rozszerzenie AdBlock Plus, dzięki któremu można blokować reklamy na stronach WWW. Wiele osób, choć było pod wrażeniem szybkości oferowanej przez Chrome'a decyzję o rozpoczęciu korzystania z niego odkładało do czasu wprowadzenia obsługi rozszerzeń, w tym narzędzia do blokowania reklam.

Repozytorium rozszerzeń tworzonych dla Chrome'a liczy obecnie ponad 2 tysiące rozszerzeń i nieustannie się rozwija. Mówiąc o dodatkach poszerzających funkcjonalność przeglądarki Google nie sposób odnotować udostępnienia jej użytkownikom skryptów tworzonych dla firefoksowego Greasemonkey. Obecnie każde z nich można zainstalować jako osobne rozszerzenie, już bez pośrednika w rodzaju Greasemonkey. W sumie jest ich 40 tys., jednak nie wszystkie działają. Gdy na początku lutego na blogu Google'a poinformowano o ich udostępnieniu, na skutek różnic między obydwiema przeglądarkami nie funkcjonowała co czwarta z nich. Strona na której zamieszczono skrypty to Userscripts.org. Przeglądając i instalując różne rozszerzenia nie można zapomnieć o jeszcze jednej funkcji wprowadzonej w najnowszej stabilnej wersji Chrome'a. To synchronizacja zakładek, już od dłuższego czasu znana użytkownikom Opery. Uaktywnienie tej opcji jest konieczne, jeśli z tych samych zakładek chcemy korzystać w
przeglądarce Google'a np. w domu i w pracy. Synchronizacja odbywa się automatycznie przy wykorzystaniu usługi Google Dokumenty. Potrafią z niej korzystać (i robią to!) niektóre niżej przedstawione rozszerzenia.

Oto lista polecanych rozszerzeń. Jeśli macie swoje ulubione, być może bardziej przydatne Waszym zdaniem, zachęcamy do wpisów w komentarzach.

AdThwart

Trudno wyobrazić sobie przeglądarkę bez skutecznego programu potrafiącego blokować reklamy. Wiele osób czekało na wprowadzenie obsługi rozszerzeń do Chrome'a tylko po to, by móc skorzystać z jakiegoś programu do blokowania reklam. Obecnie dostępne są już dwa: AdBlock i wlaśnie AdThwart. Ten ostatni korzysta z silnika filtra AdBlock Plus przeznaczonego dla Firefoksa. Domyślnie na liście filtrów są też te, przeznaczone dla użytkowników przeglądających serwisy na serwerach umieszczonych w Polsce. Aby je uaktywnić trzeba przejść do Opcji i zaznaczyć pole przy PLgeneral (Polski).

Zainstaluj AdThwart

RemindMe

RemindMe to bardzo przydatne rozszerzenie, któremu można powierzyć przypomnienie o terminach, sprawach do załatwienia czy zaległościach. Lista wprowadzonych zdarzeń do przypomnienia, które można wprowadzić do RemindMe jest tu praktycznie nieograniczona. Dowolnie można też wybrać czas, kiedy rozszerzenie przypomni o wykonaniu zaplanowanych czynności. Można je zaprogramować, by przypominało o czymś po określonym czasie, ale też w dokładnie wybranym roku, miesiącu, dniu i godzinie. Problemem nie jest też korzystanie z różnych komputerów. Jeśli tylko korzystamy z synchronizacji zakładek, RemindMe posłuży się tym kanałem informacji, by przesłać dane z jednego komputera na drugi. Warunkiem jest zainstalowany Chrome, rozszerzenie RemindMe i włączona synchronizacja zakładek.

Zainstaluj RemindMe

Docs PDF/PowerPoint Viewer (by Google)

Proste, ale bardzo użyteczne rozszerzenie do Chrome'a. Umożliwia podgląd dokumentów obsługiwanych przez Google Dokumenty. Z jego pomocą po kliknięciu odnośnika do pliku z rozszerzeniem DOC, PDF, PPP czy innym, uzyskujemy automatyczny podgląd dokumentu, bez konieczności korzystania z zewnętrznych programów, czy to uruchamianych w oknie przeglądarki, czy osobno. Jeśli dany plik chcemy zachować, wystarczy kliknąć prowadzący do niego odnośnik prawym klawiszem myszy.

WOT

WOT to przydatny pomocnik, chroniący przed stronami z niebezpieczną zawartością. Stosuje system wizualnej oceny odwiedzanych serwisów, jest aktywny także w przypadku wyników wyszukiwania uzyskanych za pomocą najpopularniejszych wyszukiwarek.

WOT to narzędzie bazujące na aktywności społeczności, każdy może włączyć się do tworzenia rankingu stron, dokładając swoją ocenę do już istniejących. Można to zrobić za pomocą tego samego rozszerzenia.

WOT ocenia zaufanie, wiarygodność operatora, bezpieczeństwo serwisu dla dzieci, jak też zabezpieczenia prywatności. Dużym plusem są rozbudowane opcje ustawień, umożliwiające dostosowanie funkcjonowania usługi do indywidualnych preferencji użytkowników, np. rezygnację z wyświetlania ostrzeżenia o przydatności odwiedzanych serwisów dla dzieci.

Zainstaluj WOT

SpeedDial

Speed Dial to sprawdzony i praktyczny sposób szybkiego wyboru serwisów, z których często korzystamy. Sprawdził się w innych przeglądarkach, i choć w Chromie Google zdecydował się na domyślne dołączenie tej funkcji, to warto ją zastąpić właśnie SpeedDial. Powodem jest możliwość dostosowania parametrów tej funkcji do naszych potrzeb. Rozszerzenie umożliwia przede wszystkim wybór liczby wyświetlanych zakładek - maksymalnie może ich być ich 48. W prosty sposób pozwala też ustalać kolejność ich wyświetlania.
Można też wybrać jedno z dostępnych jednokolorowych teł, lub wybrać zdjęcie z dowolnego serwisu. Użytkownik może też zdecydować, czy ma być wyświetlany tytuł strony, wyszukiwarka i pasek z zakładkami. Autor rozszerzenia zapowiedział udostępnienie kolejnych opcji.

Zainstaluj SpeedDial

CoolIris

CoolIris to efektowne menu prezentujące zdjęcia i filmy w postaci trójwymiarowej ściany. Dotychczas znane z Firefoksa, ale także jako osobny program, mogący pełnić rolę przeglądarki zdjęć i filmów znajdujących się na lokalnym twardym dysku. To jedno z tych rozszerzeń, których funkcjonalność w wersji na Chrome'a nie różni się od tego, do czego przywykliśmy w Firefoksie. Z jego pomocą można w szybki i efektowny sposób oglądać multimedia (zdjęcia i filmy) pochodzące z Internetu, jak też zasoby znajdujące się na twardym dysku.

CoolIris umożliwia bezpośrednie wyszukanie mediów w takich serwisach jak Picasa, YouTube, Blinkx, Bing czy Google. Rozszerzenie można uruchomić w trybie pełnoekranowym, co przydaje się chociażby podczas korzystania z funkcji przeglądania zdjęć w trybie slajdów.

Zainstaluj CoolIris Google Mail Checker Plus

Ten dodatek docenią wszyscy korzystający z poczty Google'a. Wbrew nazwie jego funkcjonalność nie ogranicza się jedynie do sprawdzania, czy w skrzynce odbiorczej Gmaila pojawiły się nowe wiadomości. Tak naprawdę to miniklient poczty.

Z jego pomocą odczytamy nie tylko nagłówek wiadomości, ale też jej treść. Na e-maila można odpowiedzieć, skasować go, oznaczyć jako spam lub zarchiwizować go. Udostępniono też funkcję umożliwiającą utworzenie nowej wiadomości.

Chrome Page

Chrome Page za pomocą jednego kliknięcia udostępnia informacje na temat przeglądarki. Dzięki temu można szybko dowiedzieć się prawie wszystkiego na temat konfiguracji Chrome'a, ostatnio przeglądanych zasobach, zainstalowanych wtyczkach czy rozszerzeniach.

Wśród uwzględnionych w rozszerzeniu informacji znalazła się wersja przeglądarki, a także link uruchamiający kartę z pobranymi plikami.

Zainstaluj Chrome Page

Better Gmail

Rozszerzenie dla użytkowników Gmaila. Wprowadza kilka funkcji, które ułatwiają życie przy korzystaniu z tej popularnej usługi Google'a. Jedną z przydatniejszych jest graficzne oznaczenie załączników w wiadomościach, dzięki czemu od razu wiadomo, czy mamy do czynienia z dokumentem w formacie PDF, ZIP, DOC czy innym. Dzięki rozszerzeniu można też usunąć funkcję czatu czy wyświetlanie opcji z zaproszeniami.

Zainstaluj Better Gmail

ChromeCuts

ChromeCuts to rozszerzenie przechowujące w pamięci fragmenty tekstu. Szybko można je skopiować do pamięci i użyć w edytorze, emailu czy formularzu. Funkcja przydatna dla osób, które często muszą posługiwać się tymi sami danymi jak adresy e-mail, czy konkretne sformułowania.

Zapamiętany tekst można skopiować do pamięci jednym kliknięciem, skasować go czy dodać nową pozycję do listy już zapamiętanych. ChromeCuts umożliwia zapamiętanie praktycznie dowolnej liczby wpisów. O jego przydatności decyduje wygodne menu i możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych informacji.

Zainstaluj ChromeCuts

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także