10 najlepszych wynalazków
17.06.2010 13:13, aktual.: 06.03.2017 13:06
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
10 najlepszych wynalazków
Wynalazca Seth Frader - Thomson wpadł na pomysł inteligentnego termostatu podczas prowadzenia samochodu, który wyposażony był w funkcję informującą na wyświetlaczu o bieżącym spalaniu paliwa. Mężczyzna postanowił wtedy stworzyć urządzenie, które monitorowałoby poziom zużycia mediów w domu. W ten sposób powstał inteligentny termostat, który połączy się bezprzewodowo z poszczególnymi urządzeniami w naszych domach i poinformuje o poziomie zużycia energii elektrycznej lub gazu. Inteligentny termostat posiada również wbudowany sterownik, który pozwoli na sterowanie temperaturą w pomieszczeniach lub na wyłączenie najbardziej "zasobożernych" urządzeń.
2. Microsoft Kinect
Na tegorocznych targach E3 Microsoft zaprezentował najnowszy kontroler do gier – Kinect. Urządzenie stanowiące finalny efekt prac prowadzonych w ramach projektu Natal pozwala na obsługiwanie konsoli oraz oczywiście granie w gry bez użycia żadnego ze znanych nam kontrolerów. System kamer śledzi nasze ruchy i w czasie rzeczywistym przekłada je na zachowanie postaci w grze. Pierwsze prezentacje wyglądają bardzo obiecująco i robią naprawdę duże wrażenie.
3. Tweeter za pomocą myśli
W kwietniu zeszłego roku doktorant Uniwersytetu w Wisconsin podłączył do swojego mózgu serię elektrod, dzięki czemu napisał pierwszego na świecie tweeta za pomocą myśli. Tweet to wiadomość umieszczana przez użytkowników w najpopularniejszym na świecie serwisie mikroblogowym Twitter. Doktorant Adam Wilson napisał 23-znakową wiadomość o treści "USING EEG TO SEND TWEET," (pol. używam EEG do wysłania tweeta). Obecnie system jest dość powolny ponieważ pozwala na wpisanie 8 znaków na minutę. Bez względu na szybkość nowego rozwiązania, jest to wielka nadzieja dla osób sparaliżowanych.
4. Elektroniczne oko
Naukowcy z MIT pracują nad układem mikroelektronicznym, który stanowi nadzieję dla osób niewidomych na częściowe odzyskanie wzroku. Układ zamknięty w tytanowej obudowie, która chroni go przed wilgocią łączony jest z gałką oczną pacjenta. Niewidoma osoba musi następnie założyć okulary wyposażone w niewielką kamerę, która przekazuje obraz otoczenia bezpośrednio do układu elektronicznego, a ten pobudza odpowiednie obszary mózgu. Nowatorskie rozwiązanie pozwoli niewidomej osobie rozpoznawać twarze i poruszać się po pomieszczeniu bez niczyjej pomocy. Przy odrobinie szczęścia pierwsze próby na ludziach rozpoczną się już za kilka lat.
5. Przenośne USG
Firma GE zaprezentowała w październiku zeszłego roku przenośne urządzenie do USG. Vscan jest rozmiarów telefonu komórkowego i pozwala lekarzom zaglądać w głąb ludzkiego ciała. Dzięki temu rozwiązaniu nawet niewielkie szpitale, lekarze domowi lub wiejskie kliniki mogą być wyposażone w przenośne urządzenie, które pozwoli m.in. określić czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka.
6. Wentylator bez łopatek
Konstrukcja wentylatora, z którego wielu z nas z pewnością skorzysta w gorące letnie dni ma już ponad 120 lat. Przyszła więc pora na zmiany. Projekt nowego rodzaju tego przydatnego urządzenia zakłada tworzenie strumienia powietrza bez wykorzystania łopatek, które potencjalnie mogą stwarzać zagrożenie np.: dla niewielkich palców ciekawskich dzieci. Wynalezione przez Jamesa Dysona urządzenie pobiera powietrze przez cylindryczną podstawę, a następnie kieruje je w naszą stronę za pomocą ukrytych w okrągłej obudowie dysz.
7. Robo-pingwin
Festo's Bionic Learning Network jest jednostką badawczą firmy Festo, która specjalizuje się innowacyjnych rozwiązaniach w branży automatyki. W ramach jednego z rozwijanych przez laboratoria Festo projektów powstał AquaPenguin. Robot potrafi poruszać się pod wodą zupełnie jak jego żywy odpowiednik, a nawet lepiej ponieważ robot potrafi przemieszczać się do tyłu, czego nie umieją robić żywe pingwiny. Dodatkowo AquaPenguin potrafi pracować w grupie, gdzie kilka robotów przekazuje sobie informacje z sonarów, co pozwala wszystkim robotom unikać przeszkód oraz zderzeń ze sobą nawzajem.
8. Pojazd Honda U3-X
Wysokość U3-X to 65 cm, natomiast jego waga wynosi 10 kg. Urządzenie, na którym można usiąść jak na stołku, pozwala na transport pasażera w wybranym przez niego kierunku. Sterowanie pojazdem wydaje się proste - stosowne "komendy" co do kierunku jazdy oraz prędkości (maksymalnie może ona sięgać 6 km/h) kierujący może wydawać poprzez przechylanie ciała. Warto też wspomnieć, że zastosowane zasilanie pozwala gadżetowi mniej więcej na godzinę pracy.
9. Składane głośniki
Chyba najlepiej brzmiące origami świata. Ponieważ przewożenie ze sobą głośników w podróży jest dość kłopotliwe z powodu zajmowanego przez nie miejsca oraz wagi, firma OrigAudio z Chicago stworzyła składane, papierowe głośniki. Podczas podróży możemy przewozić złożone urządzenie w torbie od laptopa, natomiast, gdy chcemy posłuchać muzyki wystarczy złożyć sześcienne kartonowe pudełko i delektować się dźwiękiem z laptopa. Cena tego innowacyjnego gadżetu to zaledwie 16 dolarów.
10. EyeBorg
Jeśli stracisz oko i masz dziurę w głowie, to dlaczego nie wcisnąć sobie tam kamery? – to słowa Rob’a Spence’a, kanadyjskiego twórcy filmów dokumentalnych, które wypowiedział w rozmowie z magazynem Wired. Spence w wypadku przy strzelaniu stracił oko i, już po operacji jego usunięcia, postanowił umieścić na jego miejscu bioniczne oko z bezprzewodową kamerą. Dzięki temu, może nagrywać wszystko, co widzi. To jednak nie koniec jego planów. W najbliższej przyszłości zamierza on udostępnić obraz ze swojego oka w sieci i pozwolić rzeszom internautów na oglądanie światu jego oczyma.