Człowiek z kamerą w oku

Jeśli stracisz oko i masz dziurę w głowie, to dlaczego nie wcisnąć sobie tam kamery? – to słowa Rob’a Spence’a, kanadyjskiego twórcy filmów dokumentalnych, które wypowiedział w rozmowie z magazynem Wired. Spence w wypadku przy strzelaniu stracił oko i, już po operacji jego usunięcia, postanowił umieścić na jego miejscu bioniczne oko z bezprzewodową kamerą. Dzięki temu, może nagrywać wszystko, co widzi. Na tym jednak poprzestać nie zamierza, jego plany sięgają dalej.

Obraz
Źródło zdjęć: © Eyeborg Project

Weź jednookiego filmowca, bezrobotnego inżyniera i wizję czegoś, co jeszcze nigdy nie było dokonane i wyjdzie ci Projekt EyeBorg –. tak właśnie opisują swoje działania Rob Spence i wspomniany inżynier – Kosta Grammatis. Od momentu stworzenia tego oka, Spence zaczął nazywać się EyeBorgiem (skrzyżowanie angielskich słów „oko” i końcówki słowa „cyborg”). Później nazwa ta została użyta także do określenia wyzwania, jakie przed sobą postawiła ta dwójka – internetowej transmisji „na żywo” obrazu z oka Kanadyjczyka.

Obraz
© Części prototypu bionicznego oka Eyeborg (fot. Eyeborg Project)

Bioniczne oko zawiera kamerę, 3-voltową baterię Varta, która ją zasila, a także transmiter, który pozwoli na bezprzewodowe przesłanie obrazu wideo do zewnętrznego urządzenia, a następnie wysłanie tego przez Internet. Elementy są ukryte pod tworzywem zwykle używanym w sztucznych oczach, ale posiada dwie dziury na kable by doładować baterię. Dzięki temu Spence może doładować oko poprzez USB swojego laptopa.

Jednak prace nad projektem EyeBorg wciąż jeszcze trwają i jest jeszcze wiele do zrobienia. Póki co, prototyp bionicznego oka przy pełnym naładowaniu baterii pozwala na nagrywanie jedynie przez godzinę. Kanadyjczyk śmieje się, że chyba będzie musiał zbudować sobie konstrukcję, jaką w serii „Star Trek” nosiła jedna z postaci - Seven of Nine aby uzyskać wystarczającą ilość energii. Trwają prace nad nową wersją oka z silniejszym transmiterem, pracą na innych częstotliwościach, a także wzmacniaczem w odbiorniku.

Spence lubi wygłupiać się, ubierając inną wersję oka; taką, która dzięki oświetleniu LED imituje czerwony laser – częsty element cyborgów najróżniejszych filmów science-fiction. Jednak o transmisji online myśli najzupełniej poważnie. Kiedy projekt się powiedzie, ludzie będą mogli przez Internet zalogować się i oglądać świat z perspektywy prawego oka Spence’a. Widząc ogromne rzęsy, a także mruganie powiek. Sam Spence często mówi o sobie, w tym kontekście, jako o bionicznym Małym Bracie. Rozwija także aplikację, która posiadałaby funkcję rzeczywistości rozszerzonej w oparciu o bioniczne oko.

Obraz
© Zespół Eyeborg (fot. Eyeborg Project)

Projekt EyeBorg wzbudził duże zainteresowanie. Zarówno Rob Spence, jak i Kosta Grammatis pojawili się w licznych programach telewizji tradycyjnych i internetowych, doczekali się serii artykułów, opinii. Ponadto, magazyn „Times” umieścił bioniczne oko Spence’a na liście 50 najlepszych wynalazków 2009. Pojawił się także, jako jeden z mówców, podczas konferencji DNA 200. (Digital News Affair) w Brukseli. Projekt wspomagają także John Polanski, Martin Ling, Phil Bowen, a także firma OmniVision, produkująca kamery.

Rob Spence, ma zamiar wykorzystać swoje doświadczenie w tworzeniu filmów dokumentalnych i stworzyć film o swoim osobliwym projekcie. "Dokument" ma nosić tytuł "Eye 4 an Eye" ("Oka za oko") i powstanie we współpracy z National Film Board w Kanadzie.

Zapraszam do obejrzenia materiału wideo o drugiej fazie projektu Eyeborg (nie ma sensu byś oglądał ten filmik jeżeli masz słabe nerwy):

_ (Michał Nowakowski) _

Wybrane dla Ciebie
Możesz ją jeść bez obaw. Spowalnia starzenie
Możesz ją jeść bez obaw. Spowalnia starzenie
Grają na dwa fronty. Wsparcie dostają pod osłoną nocy
Grają na dwa fronty. Wsparcie dostają pod osłoną nocy
"Wywiążemy się z umowy". Nawet koniec wojny ich nie zatrzyma
"Wywiążemy się z umowy". Nawet koniec wojny ich nie zatrzyma
Nie ma jej na mapie. Jest pięciokrotnie większa od Polski
Nie ma jej na mapie. Jest pięciokrotnie większa od Polski
To pilnie strzeżony sekret Rosjan. Wreszcie wyszedł na jaw
To pilnie strzeżony sekret Rosjan. Wreszcie wyszedł na jaw
Kraj NATO pozbywa się rosyjskiego uzbrojenia. Będzie izraelskie
Kraj NATO pozbywa się rosyjskiego uzbrojenia. Będzie izraelskie
Pierwszy taki zakup. Satelita z polskim rodowodem dla Portugalii
Pierwszy taki zakup. Satelita z polskim rodowodem dla Portugalii
Kolejny taki zakup. Więcej od nich mają już tylko Francuzi
Kolejny taki zakup. Więcej od nich mają już tylko Francuzi
Problemy z sondą MAVEN to dopiero początek. Wkrótce może być gorzej
Problemy z sondą MAVEN to dopiero początek. Wkrótce może być gorzej
Zbroją się jak nigdy. Mały kraj kupuje dziesiątki leopardów
Zbroją się jak nigdy. Mały kraj kupuje dziesiątki leopardów
Bakterie na orbicie. Tworzą tkaninę ostrzegającą przed promieniowaniem
Bakterie na orbicie. Tworzą tkaninę ostrzegającą przed promieniowaniem
Pożegnanie z MiG-ami 29. Ukraińska broń i wiedza w zamian za polskie samoloty
Pożegnanie z MiG-ami 29. Ukraińska broń i wiedza w zamian za polskie samoloty
NIE WYCHODŹ JESZCZE! MAMY COŚ SPECJALNIE DLA CIEBIE 🎯