10 najciekawszych projektów z Kickstartera
Te wynalazki ufundował internet. Mamy ciekawy projekt, ale brakuje środków na jego realizację? Wystarczy poprosić o pomoc. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na szczodrość internautów
Mamy ciekawy projekt, ale brakuje środków na jego realizację? Wystarczy poprosić o pomoc. Autorzy najlepszych pomysłów mogą liczyć na szczodrość internautów.
Serwis Kickstarter.com to największa na świecie platforma "crowdsourcingowa", która pozwala autorom publikować pomysły i prototypy swoich dzieł. Najlepsze z nich zostaną wsparte finansowo przez internautów z całego świata. Ważne jest, że autor określa sumę, jaką chce zebrać i jeśli projekt nie znajdzie wystarczającego wsparcia, popierający go internauci nie tracą pieniędzy. Dodatkową zachętą do wspierania są różne bonusy oferowane przez autorów osobom, które złożą odpowiednio duży datek - zazwyczaj możemy wtedy liczyć na otrzymanie samego wynalazku w pierwszej kolejności.
CHIP/GB/GB
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Operator sieci T-Mobile zmienia nazwę"
Komputer na nadgarstku
Pebble to inteligentny zegarek z energooszczędnym wyświetlaczem e-ink. Dzięki technologii Bluetooth Pebble może sterować iPodem i wyświetlać informacje pobierane ze smartfona. Twórcy zegarka chcieli zebrać na jego rozwój 100 000 dolarów, a pomysł spodobał się internautom tak bardzo, że wyłożyli całą sumę w dwie godziny. Łącznie na rozwój Pebble pozyskano już ponad 10 mln dolarów, a sam zegarek jest dostępny w przedsprzedaży.
Niezależna konsola
Rynek konsol do gier zdominowali Microsoft, Sony i Nintendo, ale już w marcu 2013 roku pojawi się nowy gracz. Ouya - konsola z Androidem stworzona m.in. przez byłego wiceszefa działu gier Microsoftu - ma kosztować 99 dolarów. Przyszli użytkownicy przekazali na jej rozwój już ponad 8 mln dolarów.
Zrzutka na grę
Timowi Schaferowi, znanemu projektantowi gier, m.in. kultowej serii Monkey Island, wielcy wydawcy odmówili finansowania jego nowego pomysłu. Zwrócił się więc o pieniądze do internautów. Rezultat: ponad 3,3 mln dolarów darowizny.
Trzeci wymiar drukowania
Drukarka przestrzenna w każdym domu? Na razie takie urządzenia są bardzo drogie, ale Amerykanin Brook Drumm chce to zmienić. Opracowany przez niego projekt taniej drukarki 3D o nazwie Printrbot zebrał 831 000 dolarów.
Świadome śnienie
We śnie zdajemy sobie sprawę, że śnimy, dzięki czemu możemy dowolnie kształtować wyimaginowany świat. Wymaga to jednak pewnego treningu, a nauka świadomego śnienia nie jest łatwa - chyba że sięgniemy po urządzenie Remee, które w trakcie fazy REM naszego snu przypomina nam, że śpimy. Czy to działa? By się o tym przekonać, musimy wesprzeć projekt kwotą 85 dolarów, żeby otrzymać własny egzemplarz. Do tej pory zebrano już prawie 600 000 dolarów.
Żarówka w sieci
Twórcom żarówek LIFX udało się zebrać od internautów ponad milion dolarów. Teraz połączyli źródło światła z odbiornikiem WLAN. Dzięki temu możemy włączać światło, sterować jego kolorem i jasnością za pośrednictwem smartfona. Żarówka może nawet dopasowywać kolor światła do odtwarzanej muzyki.
Kosmiczne koszule
Wymięta i przepocona koszula nikomu nie dodaje uroku. Sposobem na to ma być materiał opracowany za ponad 400 000 dolarów zebrane w portalu Kickstarter przez firmę Ministry of Supply. Jest on podobny do tkaniny używanej w skafandrach kosmonautów. Wykonane z niego koszule o nazwie Apollo mają odbierać ciepło ciała, gdy jest nam za gorąco, i oddawać je, gdy marzniemy.
Bezpieczna społeczność
Wygodna komunikacja za cenę ograniczenia prywatności - taki układ proponuje nam większość serwisów społecznościowych. Diaspora ma być dla nich alternatywą. Jej użytkownicy zachowują kontrolę nad danymi udostępnianymi w portalu. Internauci przekazali twórcom Diaspory ponad 200 000 dolarów.
Wirtualna szermierka
Sekwencje walki bronią białą w grach komputerowych są z reguły nierealistyczne i uproszczone, dlatego grupa zapaleńców z pisarzem fantasy Nealem Stephensonem na czele postanowiła stworzyć symulator szermierki z prawdziwego zdarzenia. Na prace nad aplikacją o nazwie Clang udało się zebrać ponad pół miliona dolarów.
Solarny pokrowiec
Ogniwa słoneczne na pokrowcu KudoCase doładowują akumulator iPada, a wbudowane porty USB i HDMI ułatwiają podłączanie do tabletu dodatkowych akcesoriów. Produkcję umożliwiło zebranie 100 000 dolarów.
CHIP/GB/GB
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Operator sieci T-Mobile zmienia nazwę"