10 darmowych aplikacji na Windows Mobile, które musisz mieć

10 darmowych aplikacji na Windows Mobile, które musisz mieć

10 darmowych aplikacji na Windows Mobile, które musisz mieć
31.07.2008 15:30, aktualizacja: 31.07.2008 16:37

Na rynku pojawia się coraz więcej zaawansowanych telefonów komórkowych z systemem Windows Mobile - przykładem chociażby zaprezentowany niedawno HTC Touch Diamond, szybko ochrzczony konkurentem iPhone'a. Urządzenia tego typu bez wahania można określić już mianem przenośnych komputerów, które potrafią bardzo wiele, mimo małego ekranu, ograniczonej klawiatury itp. Przedstawiamy dziesięć darmowych programów działających pod systemem Windows Mobile, które rozszerzą możliwości twojej komórki.

Dawno minęły czasy, kiedy telefon komórkowy służył przede wszystkim do rozmów i SMS-ów, a jego najważniejszymi cechami był wygląd i jakość mikrofonu oraz głośnika. Dziś komórki są mobilnymi urządzeniami, które niewiele ustępują tradycyjnym komputerom.

Telefon może służyć do pracy - dostępne są pakiety biurowe o dużych możliwościach, które nie ograniczają się do edytora tekstu, czy czytnika dokumentów PDF - za ich pomocą można z powodzeniem tworzyć prezentacje multimedialne czy dowolnie manipulować arkuszami kalkulacyjnymi. Komórka może być bramą do Internetu - dostępne są coraz lepsze przeglądarki, programy pocztowe, a komunikatory sieciowe to nie tylko tekst, ale także rozmowy VoIP. Od dawna telefony są też centrum rozrywki - użytkownik może rozluźnić się grając w Quake'a albo zabić czas spędzony w podróży oglądając film np. w formacie DivX. Urządzenie mobilne może posłużyć także jako odtwarzacz muzyki, tłumacz elektroniczny czy mapa z nawigacją satelitarną. Podsumowując możliwości komórek - kwestia czasu, zanim tradycyjny pecet odejdzie do lamusa z etykietą prądożernego mebla.

Obraz
© HTC Diamond to więcej niż telefon, to już komputer (fot. IDG)

Każdego dnia programiści specjalizujący się w tworzeniu aplikacji na telefony komórkowe publikują dużą ilość oprogramowania - niestety, lwia część jest kiepskiej jakości albo autorzy wymagają wykupienia często drogich licencji. W artykule prezentujemy garść aplikacji, które powinien zainstalować każdy posiadacz komórki z systemem Windows Mobile. Mobilna mapa - Google Maps

Obraz
© (fot. IDG)

Google Maps Mobile to aplikacja, dzięki której można korzystać z map serwisu Google wprost na ekranie telefonu komórkowego. Program posiada większość funkcji znanych z "przeglądarkowej" wersji serwisu - użytkownik może skorzystać z wyszukiwarki ulic, wyznaczania drogi pomiędzy dwoma punktami, dowolnie przybliżać i oddalać widok. Do jego dyspozycji są również trzy formy wyświetlania map - graficzny, w postaci zdjęć satelitarnych oraz hybrydowy.

Program zapisuje historię wyszukiwanych ulic, za jego pomocą można też zaznaczyć ulubione punkty nawigacyjne - przykładowo miejsce, gdzie znajduje się ulubiona restauracja czy jakaś atrakcja turystyczna. Google Maps Mobile jest obowiązkowym narzędziem dla osób, które często podróżują - mapa papierowa to przeżytek, szybciej i łatwiej odnajdziesz się z aplikacją Google.

Aplikacja Google Maps Mobile dostępna jest w zasobach plikowych IDG.

Obraz
© (fot. IDG)

Odtwarzacz filmów - DivX Mobile Player

Małe wyświetlacze obsługujące niewielką liczbę kolorów to także przeżytek. Ekrany dzisiejszych komórek są duże, szczegółowe i wyświetlają setki tysięcy barw. Warto to wykorzystać - nudzisz się w pociągu, a nie masz przy sobie komputera? Nic nie szkodzi - możesz obejrzeć film na telefonie komórkowym.

Do oglądania filmów warto skorzystać z oficjalnej aplikacji autorstwa korporacji DivX - jej najważniejszą zaletą jest szybkość i niezawodność działania. Oczywiście, funkcjonalność narzędzia jest ograniczona, jednak stanowi to żadnego problemu w wyświetlaniu filmów na komórce, która nie jest przecież zestawem kina domowego. W DivX Mobile Player można manipulować kontrastem, jasnością, kolorami oraz sposobem wyświetlania materiałów filmowych ( pion/poziom ).

Program dostępny jest w zasobach plikowych IDG - pobierz najnowszą wersję DivX Mobile Player - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1764.html. Przeglądarka - Opera Mini i Minimo

Obraz
© (fot. Opera)

Wyświetlanie stron internetowych na ekranie telefonu komórkowego w dzisiejszych czasach nie powinno dziwić już nikogo - można z powodzeniem korzystać z większości serwisów sieciowych, mimo małego wyświetlacza komórki. Oczywiście, nie są to treści tak zróżnicowane jak na ekranie peceta - póki co, nie sposób korzystać z treści publikowanych w serwisie YouTube czy porozmawiać na czacie, jednak można się spodziewać, że i to ograniczenie zostanie wyeliminowane w najbliższym czasie. Dla użytkowników telefonów z systemem Windows Mobile dostępne są dwa darmowe rozwiązania warte uwagi - Opera Mobile oraz program autorstwa programistów Firefoksa, Minimo.

Opera Mini to najpopularniejsza przeglądarka na telefony komórkowe. Głównymi zaletami aplikacji jest wygoda jej obsługi oraz doskonałe wyświetlanie stron internetowych. Opera na komórki jest bardzo funkcjonalna - pozwala zmienić wyświetlanie z pionowego na poziomy, synchronizować zakładki z przeglądarką zainstalowaną na komputerze, do dyspozycji użytkownika jest także kursor myszki, którym użytkownik surfuje po stronie. Użytkownik może pobierać i wysyłać pliki bez konieczności użycia oprogramowania do przeglądania stron zintegrowanego z telefonem, a także zapisać przeglądaną witrynę w pamięci komórki w celu jej późniejszego wyświetlenia bez połączenia z Internetem.

Obraz
© (fot. IDG)

Minimo to mobilna przeglądarka Mozilli, która jest aplikacją z dużym potencjałem, jednak rozwijana jest od niedawna i swoimi możliwościami jest daleko w tyle za Operą Mini. Aplikacja posiada prosty i czytelny interfejs, który obsługuje karty, pozwala zapisywać ulubione strony, a także - podobnie jak Firefox - umożliwia korzystanie z rozszerzeń. Przeglądarka wspiera JavaScript, AJAX, kanały RSS, zabezpieczenia TLS oraz SSL3.

Powyższe programy dostępne są w zasobach plikowych IDG - pobierz Operę Mini - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1777.html lub Minimo - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1645.html.

Rozmowy przez Internet - Fring i Skype

Myślisz, że do rozmów przez Internet potrzebny jest komputer? Nic bardziej mylnego - telefonia VoIP to usługa, z której można korzystać za pomocą telefonu komórkowego. Jakość połączeń jest porównywalna do tradycyjnych rozmów, można z powodzeniem korzystać np. z płatnych usług typu SkypeOut umożliwiających nawiązywanie połączeń przez Sieć z tradycyjnymi numerami komórek czy telefonów stacjonarnych. Oczywiście, usługa ta nie powinna być stosowana bez zryczałtowanych opłat za połączenia z GPRS, EDGE czy innych ( ilość wysyłanych/odbieranych danych jest ogromna ). Najlepiej korzystać z VoIP, jeśli twój telefon jest zdolny do komunikacji z Internetem za pośrednictwem WiFi.

Obraz

Do połączeń VoIP może być wykorzystana oficjalna aplikacja Skype na telefony z systemem Windows Mobile. Program umożliwia dzwonienie do innych użytkowników korzystających z sieci Skype, jak również prowadzić rozmowy z użytkownikami tradycyjnych telefonów, komórkowych czy stacjonarnych, dzięki wykorzystaniu usługi SkypeOut ( dodatkowo płatnej ). Dodatkowo narzędzie pozwala wysyłać wiadomości SMS oraz tekstowo komunikować się z innymi użytkownikami sieci Skype.

Alternatywą dla aplikacji Skype na komórki jest program Fring. To doskonała aplikacja, o której nie sposób mówić inaczej, niż w superlatywach. Programiści narzędzia spisali się na medal - jakość jego wykonania jest wyśmienita, program wyposażony jest w znakomity interfejs, a same rozmowy brzmią czysto i bez większych opóźnień ( oczywiście, zakładając, że komunikacja z Internetem przebiega bez zakłóceń ). Fring umożliwia nawiązywanie połączeń głosowych za pośrednictwem własnej sieci, ale też przez Skype ( z uwzględnieniem usługi SkypeOut ). Dodatkowo można komunikować się z użytkownikami programów MSN Messenger, ICQ, Google Talk, AIM oraz Yahoo. Za jej pomocą można wysyłać i odbierać pliki - multimedialne, dokumenty itp.

Aplikacje dostępne w zasobach plikowych IDG - pobierz Skype - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1727.html lub Fring - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1853.html. Poczta elektroniczna w telefonie - Gmail Mobile

Obraz
© (fot. IDG)

Doskonała aplikacja, autorstwa Google, która umożliwia posiadaczom skrzynki pocztowej Gmail korzystanie z pełni jej funkcjonalności wprost z telefonu komórkowego. Za jej pomocą można przeglądać wiadomości, wyświetlać załączniki ( takie jak zdjęcia oraz nawet pliki PDF ), a także skorzystać z wyszukiwarki czy po prostu napisać list.

Program dostępny w zasobach plikowych IDG - pobierz Gmail Mobile - http://www.idg.pl/ftp/mobile_1020/gmail..html.

Czytnik RSS - mDigger Reader

Obraz
© (fot. IDG)

Kanały RSS są coraz popularniejszą metodą sprawdzania nowości w ulubionych serwisach internetowych. Jesteś w terenie, a nie chcesz rozstawać się z newsami publikowanymi na PCWorld.pl czy innej stronie internetowej? Skorzystaj z czytnika kanałów RSS na telefony z systemem Windows Mobile - mDigger Reader to najlepsza aplikacja tego typu.

mDigger Reader jest programem, który pozwala wyświetlać wiadomości publikowane w kanałach RSS. Aplikacja jest darmowa, konieczna jest jednak rejestracja w serwisie mDigger - http://www.mdigger.com/, gdzie użytkownik musi wypełnić prosty formularz, a następnie zdefiniować źródła RSS, które mają być wyświetlane na ekranie jego telefonu.

Pobierz mDigger Reader - http://programy.pcworld.pl/mobile/programy/2027/mdigger.reader.7.6.html. Komunikator internetowy - Mobilne Gadu-Gadu

Obraz
© (fot. IDG)

Komunikatory internetowe stały się nieodłącznym elementem wyposażenia większości Internautów. Trudno się dziwić - za ich pomocą można szybko skontaktować się ze znajomymi, którzy mogą znajdować się nawet na drugim końcu Świata. Najpopularniejsze w Polsce jest Gadu-Gadu, z którego można korzystać również na telefonie komórkowym.

Mobilne Gadu-Gadu to aplikacja, która umożliwia posiadaczom komórek prowadzenie rozmów za pośrednictwem sieci. Program, poza możliwością komunikacji z innymi użytkownikami Gadu-Gadu, umożliwia zmiany opisów, wyświetla emotikony ( i reklamy, niestety ), posiada moduł komunikacji głosowej oraz bezpośredniej wymiany plików.

Aplikacja jest darmowa, jednak za samo skorzystanie z sieci Gadu-Gadu należy zapłacić - http://mobilne.gadu-gadu.pl/cennik.htm.

Pobierz Mobilne Gadu-Gadu - http://programy.pcworld.pl/wersje/mobile_1772.html z zasobów plikowych IDG.

Pogodynka - Tenki

W idealnym świecie zadaniem każdego urlopowicza powinno być jedno - odpoczynek. Komputer, telewizor oraz inne dystraktory powinny kurzyć się w domu, z daleka od użytkownika. Oczywiście, warto mieć ze sobą telefon - można wezwać taksówkę, zadzwonić do przyjaciela, a nawet pogodę sprawdzić. Polski klimat nie rozpieszcza - deszcze nie omijają plaż, a prognozy górali można uznać za wątpliwe. Za pomocą aplikacji Tenki posiadacz telefonu z systemem Windows Mobile łatwo i szybko sprawdzi czy widoczna na horyzoncie chmura nie przyniesie niczego złego.

Tenki to program, który pozwala pobrać z Internetu aktualne warunki pogodowe, a także zapoznać się z prognozami na najbliższe dni. Aplikacja dostarczy szczegółowych informacji o temperaturach, ciśnieniach, sile wiatru, a nawet przewidywanej widoczności.

Program Tenki - http://pliki.pcworld.pl/mobile/programy/1950/tenki.0.82.beta..windows.mobile..html możesz pobrać z naszych zasobów plikowych.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)