1 grudnia asteroidy zbliżą się niebezpiecznie blisko Ziemi. NASA komentuje

1 grudnia asteroidy zbliżą się niebezpiecznie blisko Ziemi. NASA komentuje

1 grudnia asteroidy zbliżą się niebezpiecznie blisko Ziemi. NASA komentuje
Źródło zdjęć: © iStock.com | Aunt_Spray
01.12.2019 11:44, aktualizacja: 01.12.2019 12:51

NASA poinformowała, że dwie asteroidy znajdą się dzisiaj, 1 grudnia niebezpiecznie blisko Ziemi. Jedna z nich porusza się z prędkością niemal 36,6 tys. km/h.

Pierwsza asteroida zidentyfikowana przez NASA jako 2019 WH2 nie jest duża - ma ok. 24 metry średnicy, jednak porusza się stosunkowo szybko. Naukowcy zaobserwowali, że asteroida minęła Ziemię dziś ok. 10:15 z prędkością prawie 36,6 tys. km/h. Jednak nie oznacza to, że zagrożenie minęło.

Nieco większa asteroida 2019 WH1 zbliży się jeszcze dziś do Ziemi ok. godziny 15:10. Mająca 30 metrów średnicy asteroida będzie podróżować z niemal taką samą prędkością, co jej mniejsza siostra.

NASA wyjaśnia jednak, że nawet zderzenie z którąś z tych asteroid nie stanowi poważnego zagrożenia dla planety. Oczywiście uderzając w zaludniony obszar nawet niewielka asteroida doprowadziłaby do tragedii, jednak nie ma można w takim wypadku mówić o trwałych, globalnych skutkach. Nawet, jeśli kosmiczna skałą nie uderzyłaby w ziemię, a eksplodowała w atmosferze - mogłaby doprowadzić do zniszczeń.

Każda z kosmicznych skał, które znajdą się dzisiaj niebezpiecznie blisko Ziemi, będą w odległości ok. 1,6 mln km od powierzchni Ziemi. Nie oznacza to jednak, że nie stanowią przedmiotu badań naukowców. NASA wraz z ESA nieustannie obserwują obiekty z grupy NEO, czyli tych, które znajdują się blisko Ziemi.

Mimo zidentyfikowania do tej pory ponad 19 tys. takich asteroid, jedynie ok. tysiąca stanowi potencjalne zagrożenie. W związku z tym obie agencje kosmiczne pracują nad programem obrony planetarnej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)