TOP 10 tabletów: zobacz, który warto mieć

TOP 10 tabletów: zobacz, który warto mieć
Źródło zdjęć: © wp.pl

TOP 10 tabletów: zobacz, który warto mieć

Zapewne większość z nas nie wyobraża sobie życia bez notebooka, netbooka czy smartfonu. Wydawać by się mogło, że posiadając te trzy urządzenia, mamy już wszystko czego nam trzeba, a nasze życie od tej pory stało się łatwiejsze. Producenci elektroniki doszli jednak do zupełnie innego wniosku i wykorzystali lukę rynkową pomiędzy netbookiem a smartfonem, którą mają zapełnić tablety.

Tablety to obecnie hit technologiczny. Co sprawiło, że w ostatnim czasie zasypały rynek? Z pewnością przyczynił się do tego dynamiczny rozwój rynku urządzeń mobilnych. Nie bez znaczenia był również postęp w dziedzinie telekomunikacji bezprzewodowej i mobilnych systemów operacyjnych. Większość nowoczesnych tabletów to prawdziwe kombajny. Zostają wyposażona w dotykowe ekrany o przekątnej od 7 do 10 cali, szybkie procesory, wydajne układy graficzne, przynajmniej 1 GB pamięci RAM, bezprzewodowe karty sieciowe oraz łączność 3G i Bluetooth. Wszystko to jest niezbędne, aby takie urządzenie sprawdzało się w codziennej pracy i multimedialnej rozrywce. Niektóre modele posiadają nawet moduły GPS, złącza HDMI oraz kamery umożliwiające nagrywanie filmów i prowadzenie wideokonferencji.

Można dyskutować na temat mobilności tabletów, jednak te świetnie uzupełniają komputery przenośne i smartfony. Umożliwiają przeglądanie internetu, obsługę poczty e-mail, a nawet oglądanie filmów HD. Ponadto można je wykorzystać jako telefon komórkowy, a nawet nawigację samochodową. Zastosowań jest naprawdę wiele i nie sposób wszystkich wymienić. W skrócie, tablet to rozwiązanie, które sprawdzi się w domu, gdy nie chce nam się włączać komputera, a korzystanie ze smartfonu nie byłoby zbyt wygodne. Ponadto może się przydać w podróży.

Oczywiście, mówiąc o tabletach, jeszcze do niedawna na rynku znajdował się tylko jeden model - iPad. Wysiłki konkurencji nie poszły na marne i pozycja Apple w tym segmencie rynku jest już mocno zagrożona. Większość czołowych producentów elektroniki przygotowało już swoje odpowiedzi, na produkt sygnowany nadgryzionym jabłkiem.

SW/GB/GB

1 / 10

BlackBerry PlayBook

Obraz
© blackberry.com

BlackBerry PlayBook

PlayBook to pierwszy tablet, który wyszedł spod skrzydeł RIM, producenta urządzeń BlackBerry. Został zaprojektowany do przeglądania internetu. Oferuje pełną wielozadaniowość i wysoką wydajność, przy zaawansowanych opcjach bezpieczeństwa oraz bezpośrednim wsparciu dla firm.

Podstawowe funkcje i specyfikacja BlackBerry PlayBook:
- Pojemnościowy ekran dotykowy LCD o przekątnej 7 cali, rozdzielczości 1024 x 600, WSVGA z pełną obsługą multi-touch i gestów
- System operacyjny BlackBerry Tablet OS
- Dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz
- 1 GB RAM
- Dwie kamery HD - z przodu 3 MP, z tyłu 5 MP z obsługą rejestracji wideo w 1080p
- Odtwarzanie wideo: materiały HD 1080p, H.264, MPEG, DivX, WMV
- Odtwarzanie audio: MP3, AAC, WMA
- Wyjście wideo HDMI
- Wi-Fi – 802.11 a/b/g/n
- Bluetooth 2.1 + EDR
- Wyjścia microHDMI, microUSB, port ładowania
- Otwarta, elastyczna platforma dla aplikacji ze wsparciem WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL oraz Java
- Wymiary 130 mm x 193 mm x 10 mm
- Waga ok. 400 g

RIM planuje także wprowadzenie modeli 4G.

Cena i dostępność:
Przewiduje się, że PlayBook z pamięcią flash o pojemności 8 GB będzie kosztował 400 dolarów, wersja 16-gigabajtowa - 500 dolarów, a wariant z 32 GB przestrzeni - 600 dolarów. Cena modelu 4G nie jest jeszcze znana. Pierwsze tablety BlackBerry powinny trafić na rynek w drugim kwartale 2011 roku.

2 / 10

HP Slate

Obraz
© HP

HP Slate

HP Slate nie posiada fizycznej klawiatury. Zgodnie ze specyfikacją wyposażony on został w 8,9-calowy multidotykowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1024 x 600 pikseli (pozwala na korzystanie z rysika i jest wspomagany systemem automatycznie regulującym podświetlenie odpowiednio do panujących warunków oświetleniowych), 1,86-gigahercowy procesor Intel Atom Z540, radzący sobie z odczytem filmów 1080p układ graficzny Intel GMA 500, 2 GB pamięci DDR2, pamięć flash o pojemności do 64 GB, moduły WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0, oraz czytnik kart pamięci SD. Całość ma pracować pod kontrolą systemu Windows 7. Warto dodać, że HP zaprezentował niedawno 10-calowy tablet z webOS, który integruje się z nowym smartfonem HP Pre 3. Jednym dotknięciem, można przenieść to co znajduje się na ekranie tabletu na ekran Pre 3.

Cena i dostępność:
Cena podana na stronie producenta wynosi 799 dolarów. Na razie nie wiadomo kiedy tablet trafi do polski. Pierwsze egzemplarze pojawiły się już w serwisach aukcyjnych, w cenie przekraczającej 3 tys. złotych.

3 / 10

LG Optimus Pad

Obraz
© LG

LG Optimus Pad

LG Optimus Pad to odpowiedź Koreańczyków na wszechobecne tablety. LG miało sporo czasu, aby przygotować coś nowego, bo gdy wszyscy mieli już swój tablet, to LG nie miało nic. Na targach MWC 2011 odbywających się w Barcelonie światło dzienne ujrzał Optimus Pad. Nowe urządzenie wyposażone jest w ekran o przekątnej 8,9 cala i oparty jest na platformie Google Android 3.0 oraz procesorze Nvidia Tegra 2. Jak myślicie, w jaki aparat go wyposażono? Tak, oczywiście w aparat 3D. Należy jednak zaznaczyć, ze tablet posiada klasyczny ekran 2D, zatem nie zobaczymy na nim obrazów w trzech wymiarach, a jedynie możemy takie obrazy rejestrować.

Tablet LG Optimus Pad wyposażony jest w ekran o przekątnej 8,9 cala i szerokości 149,4 mm. Jak to tłumaczy LG, taka wielkość ma zapewnić możliwość obsługi urządzenia, trzymając go pewnie tylko jedną dłonią, a po drugie umożliwić oburęczne pisanie wszystkimi dziesięcioma palcami. Nikt nie powiedział tego wprost, jednak był to wyraźny przytyk wobec iPada oraz Galaxy Tab. Rozdzielczość ekranu to 1280 x 768 pikseli w proporcjach 15:9.

W praktyce zabawa tabletem LG przypadła nam do gustu. Rzeczywiście jego nietypowy kształt sprawia, że korzystanie z urządzenia jest bardzo wygodne i intuicyjnie. Do tego, łatwiej się na nim przegląda dłuższe strony internetowe. Wyposażony w platformę Tegra 2 Optimus Pad radzi sobie także bez problemu ze wszelkimi multimediami, przeglądaniem sieci, czy też grami - gra się na nim bardzo przyjemnie.

Cena i dostępność:
Przewiduje się, że tablet trafi na rynek w czerwcu / lipcu 2011 roku, a jego cena wyniesie niespełna 1000 Euro.

4 / 10

Motorola Xoom

Obraz
© Motorola

Motorola Xoom

Motorola zapowiedziała podczas targów MWC 2011 odbywających się w Barcelonie, że wkrótce w Europie dostępny będzie nowy tablet Xoom. Będzie go można kupić w dwóch wersjach - z modułem 3G i bez. Nowość ma pojawić w sprzedaży na początku II kwartału.

Xoom to 10,1-calowy tablet pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android 3.0 Honeycomb. Ta wersja Androida została przygotowana specjalnie dla urządzeń tego rodzaju. Ekran tabletu ma rozdzielczość 1280 x 800 pikseli. Urządzenie wyposażone zostało w dwa aparaty fotograficzne: przedni, 2-megapikselowy do wideokonferencji i główny, potrafiący robić zdjęcia do 5 megapikseli.

Xoom ma także wbudowany akcelerometr, barometr, kompas cyfrowy i czujnik natężenia oświetlenia. Tablet może także pochwalić się dwurdzeniowym procesorem o zegarze 1 GHz, dzięki któremu praca z aplikacjami staje się jeszcze szybsza. Producent zapowiada, że na jednym ładowaniu baterii urządzenie może odtwarzać materiał wideo przez 10 godzin. Czas ładowania akumulatora ma być o połowę krótszy niż w konkurencyjnych tabletach.

Cena i dostępność:
Motorola Xoom trafi do Europy w drugim kwartale 2011 roku. Niestety jej cena nie jest jeszcze znana. Tablet od 17 lutego 2011r. dostępny jest w Stanach Zjednoczonych w cenie wynoszącej niespełna 699,99 USD.

5 / 10

Samsung Galaxy Tab

Obraz

Samsung Galaxy Tab

Działający w oparciu o system Android tablet Samsung Galaxy Tab na przełomie października i listopada trafił do sprzedaży na polskim rynku. 7- calowy ekran dotykowy, procesor 1 GHz, dostęp do W-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0, HSUPA/HSDPA, przeglądarka z obsługą Flash oraz charakterystyczne dla najnowszych smartfonów Samsung narzędzie Social Hub - to główne cechy tabletu Samsunga. Poręczny tablet łączy w sobie funkcje do tej pory zarezerwowane dla netbooków, zaawansowanych smartfonów i przenośnych odtwarzaczy multimediów. Wachlarz zastosowań Galaxy Tab można dowolnie modyfikować dzięki dostępowi do sklepów z aplikacjami Samsung Apps oraz Android Market.

Cena i dostępność:
Samsung Galaxy Tab trafił na polski rynek pod koniec 2010 roku. Cena wersji wyposażonej w 16 GB pamięci wynosi niespełna 2 tys. złotych. Czytaj dalej

6 / 10

Samsung Galaxy Tab 10.1

Obraz
© Samsung

Samsung Galaxy Tab 10.1

Nowy tablet Galaxy Tab 10.1. W porównaniu do swojego poprzednika koreański tablet urósł i został wyposażony w Androida 3.0 Honeycomb, ale co ważne, także w platformę Nvidia Tegra 2. Pierwsze spojrzenie na nowy tablet Samsunga nasuwa oczywiste skojarzenie z iPadem - poprzez rozmiar - jednak połączenie Tegra 2 i Honeycomba daje naszym zdaniem efekt przewyższający produkt Apple. Tablet jest bardzo szybki, płynnie radzi sobie ze wszystkimi treściami multimedialnymi, ale także z pracą wielozadaniową. Sama funkcjonalność i użyteczność tabletu pozostała jednak bez zmian. Niestety, z racji większego ekranu i obecności najnowszego układu Nvidia możemy się spodziewać wyższej ceny i tak dość drogiego tabletu.

Cena i dostępność:
Nowy tablet Samsunga ma być konkurencją dla nowych iPada'ów i Motoroli Xoom. Przewiduje się, że jego cena wyniesie mniej niż 3 tys. złotych. Urządzenie może trafić na rynek w II kwartale 2011 roku.

7 / 10

ASUS Eee Slate EP121

Obraz
© Asus

ASUS Eee Slate EP121

Model Eee Slate EP121 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 Home Premium. Sercem urządzenia jest dwurdzeniowy procesor Intel Core i5. Obraz wyświetlany jest na 12,1-calowym ekranie z podświetleniem LED o rozdzielczości 1280 x 800 i kącie widzenia wynoszącym aż 178 stopni.

Dotykowy ekran cechuje się wysoką czułością i błyskawiczną reakcją na dotyk, a pojemnościowy rysik zapewnia precyzyjną pracę. Oprócz klawiatury wyświetlanej na ekranie, do urządzenia można dodatkowo podłączyć zewnętrzną klawiaturę Bluetooth. Tablet Eee Slate oferowany jest z pamięcią stałą SSD o pojemności 32 GB lub 64 GB (rozszerzalną przez karty SDXC), oraz z maksymalnie 4 GB pamięci RAM DDR3. Wszystkie modele są wyposażone w Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0, kamerę o rozdzielczości 2 megapikseli, a także dwa porty USB 2.0. ASUS Eee Slate wyposażono w port mini-HDMI, umożliwiający podłączenie tabletu do zewnętrznego wyświetlacza.

Cena i dostępność:
ASUS Eee Slate EP121 trafił już do Polski, niestety producent nie nie podał jednak ceny. Warto dodać, że w sklepie Microsoftu za tablet trzeba było zapłacić 1099 dolarów.

8 / 10

ASUS Eee Pad Slider

Obraz
© Asus

ASUS Eee Pad Slider

Łącząc w sobie cechy tabletu i tradycyjnego notebooka. Eee Pad Slider posiada 10,1- calowy ekran dotykowy IPS, pozwalający na wygodną obsługę palcami oraz wysuwaną klawiaturę QWERTY, która umożliwia wygodne pisanie w każdych warunkach. Nowy tablet firmy został wyposażony w układ NVIDIA Tegra 2 - najbardziej zaawansowany dziś chipset mobilny na świecie. Z dwurdzeniowym procesorem i wbudowaną jednostką graficzną NVIDIA GeForce powinien on zapewnić bardzo wysoką wydajność.

Tablet wyposażony jest w dwie wbudowane kamery - z przodu o rozdzielczości 1,2 megapiksela i z tyłu o rozdzielczości 5 megapikseli. Urządzenie pracuje w oparciu o system operacyjny Android 3.0. Jako wyposażenie opcjonalne, możemy zamówić wbudowany moduł 3G.

Cena i dostępność:
Asus Eee Pad Slider ma trafić na rynek w maju w cenie wynoszącej 499 - 799 dolarów.

9 / 10

Apple iPad

Obraz
© Apple

Apple iPad

Jeszcze do niedawna Apple iPad nie miał konkurencji. Teraz sytuacja na rynku znacząco się zmieniła. iPad posiada 10-calowy ekran dotykowy z obsługą multitouch. Wyświetlacz pozwala na wygodne przeglądanie internetu, oraz wyświetlanie multimediów. iPad dostępny jest w dwóch wersjach - podstawowej i rozszerzonej (z modułem 3G).

iPad z Wi-Fi
- Pamięć flash 16 GB, 32 GB lub 64 GB
- Panoramiczny wyświetlacz IPS o przekątnej 9,7 cala z podświetleniem LED
- Wyświetlacz Multi-Touch
- Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
- Interfejs Bluetooth 2.1 + EDR
- Do 10 godzin pracy na baterii
- Masa 0,68 kg, grubość 13,4 mm

iPad z Wi-Fi + 3G
- Pamięć flash 16 GB, 32 GB lub 64 GB
- Panoramiczny wyświetlacz IPS o przekątnej 9,7 cala z podświetleniem LED
- Wyświetlacz Multi-Touch
- Transmisja danych 3G (plan taryfowy jest sprzedawany osobno) - Wi-Fi (802.11a/b/g/n)
- Interfejs Bluetooth 2.1 + EDR
- Do 10 godzin pracy na baterii
- Masa 0,73 kg, grubość 13,4 mm

Cena i dostępność:
Oficjalna premiera iPad'a w polskiej wersji językowej miała miejsce pod koniec 2010 roku. Tablet Apple dostępny jest w wersjach z modułem 3G lub samym Wi-Fi i pamięcią 16 GB, 32 GB lub 64 GB. Najtańszy model 16 GB z samym Wi-Fi kosztuje około 2 tys. złotych. Za tę samą wersję, tyle, że z pamięcią 32 GB i 64 GB zapłacimy odpowiednio około 2400 złotych i 2700 złotych. Do wersji z modułem 3G trzeba dopłacić około 350 złotych.

10 / 10

Archos 101

Obraz
© Archos

Archos 101

Archos 101 to ważący 480 gramów tablet z 10,1-calowym pojemnościowym, dotykowym wyświetlaczem o rozdzielczości 1024x600 (WXVGA) i systemem Android 2.2 Froyo na pokładzie. Do przechowywania danych i programów używana jest wbudowana pamięć flash, której pojemność wynosi zależnie od wersji tabletu 8 lub 16 GB. Użytkownicy potrzebujący więcej miejsca na dane, mogą zainstalować w tablecie dodatkowo kartę microSD (SDHC).

Tablet Archos 101 wykorzystuje układ SoC bazujący na procesorze ARM Cortex A9 taktowany zegarem 1 GHz z dodatkową jednostką DSP oraz akcelerator graficzny 3D zgodny ze standardem OpenGL ES 2.0. Moc obliczeniowa tabletu wystarczy do odtwarzania filmów skompresowanych z wykorzystaniem kodeków MPEG-4, MPEG-4 HD, H.264 HD, WMV9/VC1, M-JPEG. Materiały multimedialne obsługiwane przez urządzenie mogą być przechowywane w kontenerach AVI, MP4, MKV, MOV, WMV, MPG, PS, TS, VOB, FLV, RM, RMVB, ASF oraz 3GP. Archos 101 cechuje również zestaw dekoderów audio dla formatów, takich jak MP3, WMA, WMA-Pro 5.1, WAV, AAC, AAC+ 5.1, OGG Vorbis, FLAC oraz AC3. Co ważne dla polskich użytkowników, urządzenie może korzystać także z tekstowych napisów w formatach SRT, SSA, SMI i SUB. Uzupełnieniem multimedialnych funkcji urządzenia jest wbudowana kamera VGA, która nadaje się do prowadzenia wideokonferencji, lecz jej rozdzielczość jest zbyt niska, aby mogła służyć do robienia wysokiej jakości zdjęć.

Archos 101 ma wbudowany moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi 802.11 b/g/n oraz Bluetooth 2.1 EDR. Niestety, producent nie zdecydował się na zintegrowanie w urządzeniu modemu 3G. Urządzenie ma oprócz złącza USB slave, także pełnoprawny port USB host dzięki, któremu do tabletu można podłączyć dodatkowe peryferia. Tak więc teoretycznie istnieje możliwość instalacji modemu USB 3G; jednak producent nie informuje czy i ewentualnie jakie modemy tego rodzaju są obsługiwane.

Wbudowana bateria litowo-polimerowa według danych producenta powinna wystarczyć na 36 godzin odtwarzania muzyki lub na 7 godzin odtwarzania wideo i do 10 godzin serfowania w internecie.

Cena i dostępność:
Archos 101 8 GB kosztuje 299, a wersja z 16 GB wewnętrznej pamięci kosztuje 349 euro. Opisywane produkty można znaleźć już także w polskich sklepach internetowych w cenie 1237 zł za wersję 8 GB i 1435 zł za odmianę z 16 GB pamięci flash.

SW/GB/GB

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (87)