Nowe ciało dla każdego - lepsze i mechaniczne

Nowe ciało dla każdego - lepsze i mechaniczne

Nowe ciało dla każdego - lepsze i mechaniczne
Źródło zdjęć: © Raytheon
01.08.2011 14:58, aktualizacja: 28.02.2017 11:17

Nowe ciało dla każdego - lepsze i mechaniczne

Iron Man

Jeden z najbardziej zaawansowanych sztucznych szkieletów wyprodukowany przez Raytheon został nazwany Iron Man. Sama nazwa tego wynalazku wskazuje na to przez kogo będzie używany. Pozwala na noszenie żołnierzom znacznie większych ciężarów niż normalnie. Można unieść nawet 23 kg w ręce wyprostowanej na bok. Również nie odczuwa się ciężaru na plecach, gdy jest na nich 70 kg ładunek. Oprócz większego udźwigu pozwala na szybkie poruszanie się bez dużego wysiłku oraz zachowuje dużą mobilność. Ten model szkieletu zużywa o połowę mniej energii od swojego poprzednika. Jednak póki co jest ciągle dopracowywany i testowany - inżynierowie chcą go jeszcze bardziej ulepszyć i wypuścić do produkcji za dwa lata.

Odwiedź nas na Facebooku

1 / 5

HULC

Obraz
© Lockheed Martin

HULC

Drugim egzoszkieletem stworzonym specjalnie dla żołnierzy jest HULC. Pozwala na noszenie do 100 kg zachowując przy tym pełną mobilność. Żołnierz nadal może bez przeszkód kucać i czołgać się, dodatkowo zwiększona jest szybkość i wytrzymałość poruszającej się osoby. Warto dodać że ten szkielet umożliwia noszenie większych ciężarów nawet, gdy nie ma już energii zasilającej.

Odwiedź nas na Facebooku

2 / 5

HAL 5

Obraz
© Wikimedia CC Steve Jurvetson

HAL 5

Szkielety zewnętrzne nie koniecznie muszą być używane tylko przez wojsko. Zastosowanie znalazły także w medycynie, jako urządzenia pomagające w rehabilitacji, a nawet umożliwiające poruszanie się osobom sparaliżowanym. Tak jest między innymi w przypadku japońskiego egzoszkieletu HAL 5. Gdy osoba chce się poruszyć, wytwarzane są sygnały nerwowe w mózgu przesyłane do odpowiednich mięśni. W wyniku powstają niewielkie sygnały na powierzchni skóry, które są wychwytywane przez strój. W zależności od zebranych sygnałów strój porusza pacjentem. Jest to pierwszy robot wykorzystujący taką technikę poruszania. Sam strój waży 10 kg i posiada wbudowany komputer z baterią. Darmowe testy w szpitalach odbędą się już w przyszłym roku.

Odwiedź nas na Facebooku

3 / 5

eLEGS

Obraz
© Berkeley Bionics

eLEGS

eLEGS jest bionicznym urządzeniem, które umożliwia osobom sparaliżowanym ponowne poruszanie się. Obecna wersja prototypu umożliwia chodzenie w prostej linii, wstawanie z pozycji siedzącej, stanie w miejscu przez dłuższy czas oraz siadanie. Naukowcy chcą umożliwić przyszłym pacjentom wykonywanie naturalnych skrętów oraz samodzielne bezpieczne poruszanie się. Strój waży około 20 kg z wbudowaną baterią, a pacjent może ważyć co najwyżej 100 kg i mieć od 157 do 193 cm wzrostu. Jak na razie całość może nieprzerwanie działać przez 6 godzin, jednak już teraz można się spodziewać tych urządzeń w niektórych ośrodkach rehabilitacyjnych w USA.

Odwiedź nas na Facebooku

4 / 5

ReWalk

Obraz
© Argo Medical Technologies Ltd.

ReWalk

Kolejnym urządzeniem pomagającym w poruszaniu się jest ReWalk. Wspomaga osoby mające problemy z kręgosłupem. Dzięki niemu chorzy mogą na nowo chodzić, siadać, wchodzić i schodzić po schodach. Zmniejsza też potrzebę rehabilitacji u osób z poważnymi problemami związanymi z poruszaniem się - urządzenie częściowo zastępuje ekwipunek treningowy. Ten szkielet może być używany praktycznie w każdych warunkach pogodowych, nie jest jednak przeznaczony do uprawiania sportu czy gwałtownego poruszania. Aby móc z niego korzystać trzeba mieć sprawne ręce i ramiona. Kolejnym wymogiem jest zdrowy układ krążenia i dobra mineralna gęstość kości. ReWalk będzie dostępny pod koniec tego roku dla każdego potrzebującego pacjenta. Niestety cena nie jest jeszcze znana.

Odwiedź nas na Facebooku

5 / 5

REX

Obraz
© Rex Bionics

REX
Rex jest egzoszkieletem pozwalającym poruszać się, mając przy tym wolne ręce. Wchodzenie i schodzenie po schodach, poruszanie się na boki, obracanie się oraz wstawanie to czynności, które umożliwia ten model. Dodatkowo dla wygody został umieszczony dżojstik. Konstrukcja Rex'a została wykonana z lekkiego ale mocnego materiału, dzięki czemu pacjenci są bezpieczniejsi i nie czują dużego zmęczenia przy chodzeniu. Pozwala na wykonywanie wszystkich podstawowych czynności życiowych, takich jak gotowanie, prasowanie czy nawet odkurzanie mieszkania. Osoby, które mogą go używać muszą mieć od 1,46 m do 1,95 m wzrostu oraz ważyć maksymalnie 100 kg. Rex jest obecnie dostępny w sklepach w Nowej Zelandii, ale już w tym roku ma trafić na rynek europejski. Wszyscy klienci mają dopasowywany do siebie strój. W pakiecie otrzymują też przynajmniej 20 godzinny trening trwający około dwa tygodnie.

Odwiedź nas na Facebooku

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)